Archiv rubriky: Lukavec v médiích

Zpráva: Na webu lze hrát lukavecké puzzle

Fulnek_Lukavec: Další zpestření lukaveckého webu mohou najít jeho návštěvníci. Tentokrát pro ně webmaster nachystal Puzzle – maraton. Každý si může vyzkoušet skládání dílků, z nichž postupně vznikne obrázek scenerie Lukavce, místní části Fulneku. Skládání má více úrovní, od nejsnazší po náročné.

(Zdroj: http://novojicinsky.denik.cz/kratce/kratce_region/164769.html)

Článek: Lidé v Lukavci se zlobili na vedení města kvůli zrušení školky

FULNEK-LUKAVEC – Nedávné zrušení mateřské školy v Lukavci, místní části Fulneku, stále trápí tamní obyvatele a ti to také dali rázně najevo vedení Fulneku při veřejné schůzi.
Setkání obyvatel Lukavce se uskutečnilo ve středu 3. října v sále tamního hostince. A bylo plno. Místní se se svými problémy dostali na řadu asi po hodině, kdy jim dal starosta Fulneku Josef Dubec prostor. Podle očekávání se hovořilo i o školce, kterou město zavřelo ke 30. červnu. „Dokážeme pochopit, že jste školku zavřeli, proto, že byla zchátralá, ale co bude teď? Čekáme, že v Lukavci dětí přibude,“ ozvala se jedna z místních žen.

Starosta uvedl, že v době, kdy město školku uazvřelo, byla ve špatném stavu a dětí bylo málo. „Taková jsou pravidla. Pokud ten počet dětí na jednu učitelku není takový, jaký má být, kraj nedá peníze na její mzdu,“ vysvětlil Dubec, ale zároveň přiznal, že slyšel, že by se v Lukavci mělo narodit zanedlouho více dětí.

„Proč ale může fungovat školka ve Stachovicích, kam chodí jen sedm dětí?“ tázal se mladší muž, jenž kritizoval také četnost autobusů, které mají k dispozici rodiče, jež nyní musí děti vozit do školky ve Fulneku. Dubec odvětil, že připomínky k dopravní obslužnosti musí obyvatelé sdělit úředníkům na radnici. Město se pak pokusí dohodnout s dopravcem o úpravách jízdního řádu, ke stachovické školce se ale nevyjádřil.

Občané na veřejné schůzi„K tomu očekávanému zvýšení počtu dětí u vás mohu říci to, co jsem slíbil již dříve. Školku v Lukavci můžeme znovu otevřít a opravdu mi jako vhodné místo připadá budova na hřišti,“ sdělil Dubec a dodal, že objekt by se zřejmě musel zvednout o jedno patro, ale prostředí by pro školku bylo určitě vyhovující.

Lukavecká školka vznikla v roce 1937. Byla v úzkém sousedství s bývalým pivovarem. Podle radnice byla v poslední době špatná po stavební stránce, v obci je navíc velký problém s vodou, který se školky rovněž dotýkal. V příštím roce by měl být v obci vodovod, který město buduje společně s Bílovcem pro Bravinné, Jílovec a právě Lukavec.

Ivan Pavelek

(Zdroj:http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/lukavec_skolka20071004.html, 5.10.2007, 7:20)

Zpráva: Lidé z Lukavce u Fulneku jsou bez vody

Radnice ve Fulneku a Bílovci čekají na státní dotaci, která by měla vyřešit kritickou situaci s pitnou vodou. Ve třech místních částech mají lidé vážné problémy a v Lukavci jsou bez vody úplně. Do měsíce by mělo být jasno, jestli stát postiženým lidem pomůže.

Ani litr vody. Jen tříkubíková cisterna, kterou vodárny každé dva dny vyměňují. To je fulnecká část Lukavec, kde lidé prosí o pomoc už delší dobu. „To máte nádobí, praní, ale nejhorší je koupání,“ stěžuje si jedna z obyvatelek.

Starosta Josef Dubec si vůbec nepřipouští, že by stát dotaci na nový vodovod neschválil. „Že se tady jedná o lidi ze tří obcí, bude snad dostatečný argument i pro pracovníky ministerstva zemědělství, abychom uspěli.“

A je to na dobré cestě. Potvrdila to starostka sousedního Bílovce Sylva Kovačíková. Vodovod za zhruba 35 miliónů korun je společným dílem obou měst. „Příslib je takový, že je podpořen všemi kompetentními orgány. To znamená, že kraj to doporučil k financování, ministerstvo zemědělství tu žádost zaevidovalo. Teď je jen otázka, jakým procentem investici dotace podpoří,“ říká Kováčiková.

Starostka doufá, že procento nebude malé, protože v opačném případě by se dostaly městské rozpočty do těžké situace. Ale vodovod určitě bude. Zřejmě ještě letos pro část obyvatel a příští rok i pro zbytek.

Lukavec je jedinou obcí nebo částí obce, do které vodárny kvůli suchu pravidelně vozí cisterny. Jedna přijde městskou kasu na dva tisíce korun.

(Zdroj: http://www.rozhlas.cz/ostrava/aktualne/_zprava/371822, 16. srpna 2007, 10:58, Martin Knitl)

Zpráva: Fulnek-Lukavec: Další kvíz se týká Fulneku

Fulnek – Lukavec – Webové stránky Lukavce, místní části Fulneku, nabízejí pořád něco zajímavého. Nyní je to například kvíz na téma Mezi Fulnekem a Lukavcem. Návštěvníci stránek tak mohou odpovědět na deset otázek týkajících se vztahu obce a Fulneku. Například kolik stojí jízdenka autobusu pro dospělého z Lukavce do Fulneku, kolik autobusů během pracovníhio dne jede z Lukavce do Fulneku, kolik je to kilometrů mezi oběma místy či proč se v zimě silnice v Lukavci nesolí. Za správné odpovědi není žádná odměna, ale člověk se aspoň pobaví a poučí.

(Zdroj: http://novojicinsky.denik.cz/kratce/kratce_region/78676.html, 28. července 2007, 8:52)

Článek: Ve studnách došla voda

Některé suchem vyprahlé obce už zásobují cisterny, klesají hladiny přehrad

„Už řadu týdnů z oblohy nespadla ani kapka deště.
Dovídáme se, že v okolí prší, ale nás to vždy mine.“
obyvatelka Lukavce Anna Seligová

Lukavec – Takové sucho nebylo pětačtyřicet let. V některých oblastech už nyní odhadují veliké ztráty na úrodě, v některých obcích dochází ve studních voda. Sucho sužuje většinu krajů České republiky, nevyjímaje Moravskoslezský kraj. Některé potoky a řeky vysychají nebo v nich teče minimum vody. Místo vody v nich roste bujná vegetace a některé potoky doslova zarůstají. Nejinak je tomu například v dnes téměř nehybném potoku protékajícím obcí Lukavec na Novojičínsku. „Už tady řadu týdnů z oblohy nespadla ani kapka deště. Dovídáme se, že v okolí prší, ale nás to vždy mine,“ říká Anna Seligová, která v obci žije od narození, ale podobné sucho nepamatuje. Přestože má ze svého domu spuštěné čerpadlo do potoka, načerpanou vodu lze použít jen na splachování. Pro pitnou vodu chodí k cisterně, která stojí už zhruba týden blízko místní restaurace a prodejny. Nebo čeká, až nateče přijatelné množství vody do téměř prázdné studny u domu. Anna Seligová stejně jako další obyvatelé obcí kolem Fulneku, k nimž patří i Lukavec, dnes neplýtvají vodou. Neperou a tolik nevaří. Vopačném případě by byli nuceni mnohem častěji chodit s nádobami do cisterny nebo čekat, až hasiči přivezou vodu v hasičském voze a studny jim naplní.

Vodohospodáři rovněž musejí šetřit. Nedostetek vody je také v přehradách. Například lidé žijcí u Žermanické přehrady tvrdí, že v těchto parnech za den klesá hladina nádrže o pět centimetrů. Sucho pozorují i obyvatelé měst. „V posledních letech byly sucha a vedra. Před takovými třemi lety bylo takové sucho, že v srpnu už vypadala travnatá plocha našeho sídliště, jako by ji sežehl nějaký požár. Tehdy jsem si říkal, to už je mazec jak na Sahaře. To bylo tenkrát v srpnu. Jenomže letos už je taková tráva na sídlišti teď v červnu! Jsem zvědav, co nás ještě čeká,“ říká jeden z obyvatel sídliště Ostrava-Fifejdy. Někteří obyvatelé Ostravy si stěžují také na prach, který doprovází sucho.

„U nás staví novou silnici. Pořád tam kopou. Jenomže zem je tak vyprahlá, že se mění na suchý prach a hrozně se tady všude práší. A tím, že se dnes v Ostravě staví všude, se určitě zvýšila prašnost ve městě a zhoršilo životní prostředí,“ říká obyvatel Varenské ulice v Moravské Ostravě. Města však zatím nedostatkem vody netrpí, na rozdíl od některých obcí v kraji.

Zásobování vodou
Nedostatech dešťových srážek může za pomalé vysychání studní v některých obcích Moravskoslezského kraje. Obyvatelé jsou odkázaní na pitnou vodu dováženou v cisternách.

Sucho: voda mizí před očima

Lukavec – Obyvatelé obcí kolem Fulneku na Novojičínsku vzhlíželi s nadějí ke včerejší obloze. Proboha, ať konečně zaprší. Meteorologové to přece slíbili. Například obyvatelé Lukavce nebo Jílovce už mají horkých, slunných, suchých dnů docela po krk. V posledních šesti týdnech tady totiž ani nekráplo a lidé pozorují, jak jim doslova před očima mizí voda z jejich studní.

V Lukavci už stojí asi týden cisterna s nápisem PITNÁ VODA a v Jílovci hasiči do něktecýh studní už několik týdnů dovážení vodu. A dvojčata, která se narodila před dvěma měsíci mladým manželům Sokolovým, musela kvůli nedostatku vody do města, kde je vodovod. „Syn řekl, že tak to už dál nejde, a jeho žena odjela s dvojčaty ke svým rodičům, kde je vodovod,“ říká babička dvojčat Marie Sokolová. „U dětí nejde ani tak o vodu na pití, protože jsou to ještě kojenci, ale čistou vodu na praní a koupání,“ říká žena a popisuje, že v potoku protékajícím kolem domu už není měsíc pořádně voda. „To samé ve studni. Něco sice přiteče, ale vůbec to nedostačuje,“ říká Marie Sokolová.

Eva Maďová bydlí poblíž místa, kam chodí lidé z obce do odstavené pojízdné cisterny pro vodu. „Mám ve vlastní studni deset centimetrů vody a bojím se spouštět čerpadlo, aby se neucpalo bahnem. „Na splachování záchodu nosím vodu z potoka. V posledních letech je to stále horší. Někdo říká, že je to tím, že se udělaly meliorace na polích a spodní voda rychleji mizí,“ říká žena s tím, že už loni jí při podobném suchu odešla automatická pračka. „Po praní vypustila vodu a další už nenasála. Ten koš zůstal ve vzduchu a pračka se nějak poškodila. Teď v takových suchách už raději používám starou pračku,“ říká Eva Maďová, která ukazuje na zahradě suchem slehlé brambory. „Ostatní se ještě jakž takž drží. Modlíme se, aby dnes začalo pršet,“ říká. A dodává, že cisternu už vodohospodáři dvakrtát za týden, co tu stojí, doplňovali. „Jednou už byla úplně prázdná, nic z ní už nevypustili,“ říká Eva Maďová.

Anna Seligová má prázdnou studnu a čerpadlem z potoku pouští vodu na zem před studni. „To aby se přefiltrovala,“ šokuje a ukazuje místo, odkud bere vodu. Potok je bujně zarostlý a čerpací hadice nabírá vodu z jedné „kaluže“, kolem které Anna Seligová vybudovala malou hrázku z kamení. Žena popisuje, že její dcera si nosí pitnou vodu ze zaměstnání v pet lahvích. „Pracuje ve Fulneku, takže tam je vodovod. Tady nám ho taky slibují. Snad by se letos měl začít stavět,“ doufá žena. Obyvatelé shodně popisují trable se suchem: nenastaly letos, trvají už několik let a důsledky sucha se sčítají. Letos navíc nebyl ani sníh.

Blažena Sokolová projíždí kolem na bicyklu. „Ať prší třeba celý měsíc!“, přeje si. „Seno už máme pod střechou, tak ať leje,“ přeje si. Ukazuje na mladou višeň v jedné ze zahrad. „Podívejte, jak usychá, jak jsou ty listy schlíplé. To sucho je děs,“ uleví si.

V další vsi Jílovec ovlivnilo sucho i včerejší pohřeb. Smuteční hosté se svěřují, že na mytí nádobí po smuteční hostině museli počkat do rána a museli kvůli tomu nanosit v barelech vodu. „A cesta byla dlouhá přes kilometr,“ říká jedna z účastnic pohřební hostiny. Luboš Štencl ukazuje na svém oploceném pozemku s horkem vysušenou trávou studnu. Ač má celkem třináct metrů, vodu v ní nelze dohlédnout. „Včera mi došla a dnes jsem byl za starostou. Slíbil, že mi hasiči zase zítra vodu přivezou a studni trochu zaplní,“ říká muž a dodává, že hasiči mu do studny nalijí vždy z cisterny šest a půl kubíků vody. „S tím musím vydržet čtrnáct dnů,“ říká s tím, že chytá ještě dešťovou vodu. „Ale tady od začátku května nekráplo. Takže ta už došla,“ krčí rameny.

(Zdroj: Dnes, pátek 22. června 2007, Petr Broulík)

Článek: K poslednímu zvonění se sešli bývalí žáci i učitelé

Školka v Lukavci u Fulneku letos končí kvůli nedostatku dětí i špatnému stavu budovy

Fulnek – Lukavec – Hodně nostalgický nádech mělo sobotní setkání v mateřské škole v Lukavci, místní části Fulneku. Město se totiž rozhodlo ukončit k 30. červnu její provoz. Důvodem je špatný stav budovy i malý počet dětí v obci.

Setkání bývalých absolventů školky a jejich učitelek zorganizovala Jitka Pavlíková. „Chodila jsem tu do školky a napadlo mě, že když ji chce město zavřít, tak uspořádám toto setkání,“ uvedla Pavlíková, které se podařilo sehnat kontakty na řadu lidí, kteří měli co dočinění se školkou od roku 1947.

Nechyběla například Věra Brázdová (82 let), která pracovala ve školce od roku 1964 dlouhých třináct let. „Vařila jsem dětem čaj a tak,“ řekla skromně asi nejstarší účastnice setkání, která kdysi dostala ocenění jako nejlepší školnice. Naopak mezi nejmladší pamětníky patřil třeba Miroslav Ohnheiser. „Bylo to tady dobré, ale dneska je to tady už všechno jinak,“ poznamenal.

Sešly se desítky bývalých žáků i učitelů, kteří při prohlížení starých fotografií vzpomínali na staré dobré časy. Ty počátkem července skončí. „Tři děti nastupujjí do školy, zůstane jich jen osm, což je málo. Ale chceme ještě o školku v obci bojovat. Za dva roky by tu mělo být dětí dost,“ nastínil předseda osadního výboru v Lukavci Aleš Ohnheiser.

Současná učitelka Lenka Delfina Živná pracuje ve školce od začátku školního roku. Dojíždí z Vítkova a od července asi bude bez práce. „Začnu si nějakou hledat a přitom chci studovat sociální pedagogiku,“ prozradila mladá žena.

Podle ní uzavření školky nevadí snad jen dětem. „Většina z nich už se těší do Fulneku. Bude to pro ně zase něco úplně nového,“ vysvětlila a vydala se s ostatními na hřiště v Lukavci. Tam si dospělí i děti dosyta užili opožděného dětského dne a alespoň na chvíli zapomněli na skutečnost, že končí místo, kde prožili velkou část svého dětství.

(Zdroj: Deník Novojičínsko, úterý 19. června 2007, Ivan Pavelek)

Zpráva: Lidé z Lukavce se ptají, kam zmizeli čápi

Fulnek – Lukavec – Mohlo by se zdát, že jde o banalitu, ale obyvatelé Lukavce, místní části Fulneku, trápí, že z obce zmizeli čápi, symbol jara i nového života. O tom, že čápi z Lukavce zmizeli vypovídá i poměrně rozsáhlý materiál na webových stránkách Lukavce. V něm stojí, že Lukavec býval pravidelným letním sídlem čápů, kteří mívali hnízdo na komíně bývalého pivovaru. „Pozdější majitel komín shodil, ale čápi tady přilétali i potom. Postavili jim hnízdo jinde,“ vzpomínal předseda osadního výboru v Lukavci Jaromír (jeho skutečné jméno je „Aleš“ – novinář „ipa“ – mylná informace) Ohnheiser. V článku stojí, že čápi žili na jednom ze dvou komínů pivovaru. Ten později majitelé zbourali a hnízdo přemístili na vedlejší komín. V roce 2003 se ale poroučel k zemi i ten.

Lidé sice postavili náhradní hnízda, ale ta vždy z nějakých důvodů nevyhovovala. Posléze našli vhodné místo na sloupu elektrického vedení, ale i to museli v roce 2006 opustit. „Pokud vím, tak naposledy byli čápi na hnízdě v zahradě zhruba v polovině dubna. „Je to konec čápů v Lukavci,“ ptá se autorka článku na webových stránkách a prosí ty, kteří by o lukavských čápech měli nějaké informace, aby dali vědět.

(Zdroj: Deník Novojičínsko, sobota 9. června 2007, Ivan Pavelek)

Článek: Dny Velikonoc budou pestré

Lukavec – Mnoho podob může mít pro obyvatele kraje nadcházející velikonoční víkend. Je libo jarmark, výstava, koncert nebo raději turistický výšlap? V Lukavci, části Fulneku, o Vekonoční neděli už od středověku udržují unikátní tradici, nazývají ji Jezdci okolo osení.

Na objížďku vesnicí se v ten den vydá početná skupina svobodných i ženatých mužů na koních. Vůdce skupiny zvaný „krojcfotr“ podává lidem před vchody jejich domů k uctění kříž. Vyrazíme ve 13 hodin od kostela za zpěvu písně Vstal z mrtvých, objedeme hřbitov a přes ple vjedeme z druhé strany do dědiny. Pak zamíříme do Nových Dvorů a odtud zase zpátky do Lukavce,“ popisuje tradiční průběh trasy pořadatel Václav David. „Jsme jediní v republice, kdo tuto tradici dodržuje. V obměněné podobě ji snad zachovávají Lužičtí Srbové v Německu,“ říká pan David. Letos na jízdu vyráží už po osmatřicáté.

(Zdroj: Dnes, pátek 6. dubna 2007, úryvek, Markéta Radová)