Památník osvobození

Památník osvobození se obec Lukavec rozhodla postavit u příležitosti 20. výročí osvobození Lukavce.

Slavnostní odhalení památníku, zdroj: Jitka Hoschová
Slavnostní odhalení památníku, zdroj: Jitka Hoschová

Bylo vybráno místo “na potoku u tunelu”, kde se během osvobozování, v blízkém propustku (známém jako “tunel”) nedokonečné železniční tratě, skrývala  část obyvatelstva a kde bylo navázáno první spojení s Rudou armádou. V květnu 1967 byl památník slavnostně odhalen.

Na připomenutí těžké válečné doby, uctění lidí, kteří ve válce ztratili životy a na památku osvobozovacích akcí, se k tomuto pomníku každý rok 8. května pořádá tradiční pochod, jehož výchozím bodem je Pomník obětem 1. a 2. světové války.

Původní desky, 8. 5. 2012
Původní desky, 8. 5. 2012

Po dlouhé cestě je pro pěší u pomníku nachystáno občerstvení. Pro zábavu je odměněn nejstarší a nejmladší účastník pochodu a kdo chce opéká špekáčky nebo jde navštívit blízký tunel – propustek. V prosinci 2013, tj. po bezmála padesáti letech existence památníku z něj nějaký zloděj nebo zloději bezostyšně ukradli mosazné desky.

8. května 2016 měl tradiční pochod slavnostnější atmosféru. Došlo zde k odhalení pamětních desek a požehnání pomníku, který byl celý opraven. Znovu instalované pamětní desky jsou z dílny Vladimíra Pazderky, autora předchozích desek umístěných v roce 1967.

Video: Pochod k památníku osvobození 2016

(Zdroj: J. a R. Hadaščokovi, O našem Lukavci)

Další články:

Svědectví: „Co sme prožili v roce 1945“

Stránky o Lukavci, místní části Fulneku