Větrný mlýn

mlyn_mapa
Zdroj: www.tourmapy.cz

Kousek nad Lukavcem se nachází osada Nové Dvory. Uprostřed tamních polí stojí starý větrný mlýn. Na jeho vchodových dveřích je cedule s informací u koho si lze vypůjčit klíčky a takto mlýn navštívit.

O vzniku větrného mlýna německého typu jsou dvě teorie. První uvádí, že zde stál již před rokem 1830, a dokonce se dochovaly jeho plány. Bílovecký kronikář p. Kuchta však uvádí, že mlýn sem byl převezen z obce Leskovec v roce 1910. Na původním místě stál od roku 1878. Teprve další bádání určí, které verze je pravdivá.

Zvláštností mlýna jsou dvě palečná kola, která jinak uvidíme jen u mlýna v Hlavnici. Zachovaná jsou obě mlýnská složení o průměrech 1,35 a 1,06 m, již však bez násypek a lubů. Mlýn byl v posledním období své činnosti modernizován, dochovala se válcová mlecí stolice a kapsový výtah na mouku. Mlýn patří městu Bílovec a je s průvodcem veřejnosti přístupný.

Technické parametry stavby:
– větrný mlýn německého typu, celodřevěná konstrukce,
– základna 6,25 x 5,92 m, výška 11 m, průměr perutí 16 m

mlyn2v
9. 6. 2008

Mlýn je posledním tohoto typu na bílovecku, kde v roce 1890 stálo 52 mlýnů. Mlýn je krásnou krajinnou dominantou, stojí v polích na osamoceném místě u osady Horní Nový Dvůr (Bravinné) a zůstal zachován v dobrém stavu dodnes. K opravám došlo v letech 1965 a 2000/01. První rok byly provedeny tesařské práce, druhý rok konzervační. Stavba mlýna je zachována kompletně, vnitřní mlecí vybavení z větší části také. Větrné kolo má průměr 16 m. V roce 2016 se mlýn konečně dočkal dalších udržovacích prací, jejichž cílem bylo odstranění dřevokazného hmyzu.

V roce 2018 byly zahájeny práce na jeho obnově, kterou tato kulturní památka už nutně potřebovala. Je to snad největší investice za dobu jeho existence a jsme za to moc rádi!

Celkové náklady na obnovu mlýna činí 1.077.233 Kč vč. DPH. Moravskoslezský kraj schválil městu Bílovec dotaci ve výši 461.600 Kč. Zbývající náklady budou hrazeny z vlastních zdrojů města.

V rámci akce dojde k provedení sanace a obnově dřevěných prvků a konstrukcí mlýna, výměně a doplnění lopatek (perutí), obnově šindelové stěny a střechy apod.

(Zdroj: www.hrady.cz, 18. 12. 2005, www.bilovec.cz)

Fotky z rekonstrukce 2018
(Zdroj: www.bilovec.cz)

 

Související odkazy:

Další informace o větrném mlýnu

Stránky o Lukavci, místní části Fulneku