Kostel a studánka ve Staré Vodě

stara_voda02v
Kaple nad Královskou studánkou, 24. 10. 2010

Asi 40 km od Lukavce a kousek za obcí Libavá se nachází zajímavé a zapomenuté místo Stará Voda. Pozor, vstup je možný v době pracovního klidu. Stará Voda bývala kdysi kvetoucí obcí, jejíž součástí nebyl jen kostel, ale také klášter s kolejí, studánka s kaplí, domy, statky apod. To vše je již minulostí. Klášter s kolejí již neexistuje, kostel byl značně poškozen, v lodi kostela byla vytrhána dlažba, zničena krypta pohřbených řeholníků. Co nezničily ruce příslušníků československé armády, to se podařilo jejich následníkům – sovětské vojenské posádce, která zde sídlila po roce 1968. Dnes okolí kostela milostivě zakryly mohutné keře a stromy. Nikdo by zde nehledal kdysi malebnou obec. Klášter byl 4. 5. 1945 v rámci posledních bojů druhé světové války dělostřeleckou palbou vypálen. K jeho původně plánované obnově nedošlo, zejména poté, co bylo rozhodnuto o vojenském prostoru v okolí Města Libavé.

Pokračujeme-li po cestě za kostelem, tak asi po 5 minutách dojdeme k prameni léčivé vody, který se jmenuje “Královská studánka”, která byla v letech 2006 – 2007 obnovena.

(Zdroj:  http://www.budisov.eu/poutni-misto-stara-voda/d-1206/p1=1248, http://toulavakamera.ct24.cz/article.asp?id=2434)

Miniaplikace
Fotky z 24. října 2010
Související odkazy:

Více informací – Stará Voda (Libavá)

Stará Voda v pořadu Ztracené adresy

Máte-li obavy o vstupu do vojenského prostoru k těmto památkám

Stránky o Lukavci, místní části Fulneku