Čeřenec

ned11v
Lyžování 30. 1. 2005

K rozšíření sportovního vyžití v období sněhu v Lukavci přispěla výstavba vleku na kopci Čeřenec se “Sokolí boudou”. Kotvičkový vlek má pouze lano, obíhající dokola, na které se kotva zaklesne a v cílové stanici vytrhne. Systém je založen na principu snímací kotvičky, kterou posílají lyžaři klouzavým samospádem po zvláštním laně.

Každý lyžař si pronajal kotvu, kterou zavěsil na lano lanovky, vyvezl se nahoru, kde ji potom vyjmul, ovázal si kotvu kolem pasu a sjel dolů z kopce.

IM000339.JPG
Sokolí bouda, 19. 6. 2005

Celou výstavbu lukavecké lanovky organizoval Vladislav Sokol v rámci TJ Sokol Lukavec. Na výstavbě brigádnicky pracovali mladí i starší členové TJ Sokol, dále učni a mistři odborného učiliště ROMO Fulnek. Zahájení zkušebního provozu proběhlo 4. ledna 1977. Sjezdovka nebyla využívána jen pro soukromé jízdy místních a okolních občanů, ale také k závodům.  Velice atraktivní akcí byl rej masek na lyžích, který se konal v roce 1987. Poslední závody, ke kterým jsou písemné doklady, proběhly v roce 1996. I v dalších letech při vydatné sněhové nadílce byl vlek nadále v provozu.

Od léta 2014 stojí u Sokolí boudy vysílač.

(Zdroj: O našem Lukavci, Jan a Radmila Hadaščokovi; Wikipedia)

Stránky o Lukavci, místní části Fulneku