Zpráva: Lidé z Lukavce u Fulneku jsou bez vody

Radnice ve Fulneku a Bílovci čekají na státní dotaci, která by měla vyřešit kritickou situaci s pitnou vodou. Ve třech místních částech mají lidé vážné problémy a v Lukavci jsou bez vody úplně. Do měsíce by mělo být jasno, jestli stát postiženým lidem pomůže.

Ani litr vody. Jen tříkubíková cisterna, kterou vodárny každé dva dny vyměňují. To je fulnecká část Lukavec, kde lidé prosí o pomoc už delší dobu. „To máte nádobí, praní, ale nejhorší je koupání,“ stěžuje si jedna z obyvatelek.

Starosta Josef Dubec si vůbec nepřipouští, že by stát dotaci na nový vodovod neschválil. „Že se tady jedná o lidi ze tří obcí, bude snad dostatečný argument i pro pracovníky ministerstva zemědělství, abychom uspěli.“

A je to na dobré cestě. Potvrdila to starostka sousedního Bílovce Sylva Kovačíková. Vodovod za zhruba 35 miliónů korun je společným dílem obou měst. „Příslib je takový, že je podpořen všemi kompetentními orgány. To znamená, že kraj to doporučil k financování, ministerstvo zemědělství tu žádost zaevidovalo. Teď je jen otázka, jakým procentem investici dotace podpoří,“ říká Kováčiková.

Starostka doufá, že procento nebude malé, protože v opačném případě by se dostaly městské rozpočty do těžké situace. Ale vodovod určitě bude. Zřejmě ještě letos pro část obyvatel a příští rok i pro zbytek.

Lukavec je jedinou obcí nebo částí obce, do které vodárny kvůli suchu pravidelně vozí cisterny. Jedna přijde městskou kasu na dva tisíce korun.

(Zdroj: http://www.rozhlas.cz/ostrava/aktualne/_zprava/371822, 16. srpna 2007, 10:58, Martin Knitl)