Článek: Lidé v Lukavci se zlobili na vedení města kvůli zrušení školky

FULNEK-LUKAVEC – Nedávné zrušení mateřské školy v Lukavci, místní části Fulneku, stále trápí tamní obyvatele a ti to také dali rázně najevo vedení Fulneku při veřejné schůzi.
Setkání obyvatel Lukavce se uskutečnilo ve středu 3. října v sále tamního hostince. A bylo plno. Místní se se svými problémy dostali na řadu asi po hodině, kdy jim dal starosta Fulneku Josef Dubec prostor. Podle očekávání se hovořilo i o školce, kterou město zavřelo ke 30. červnu. „Dokážeme pochopit, že jste školku zavřeli, proto, že byla zchátralá, ale co bude teď? Čekáme, že v Lukavci dětí přibude,“ ozvala se jedna z místních žen.

Starosta uvedl, že v době, kdy město školku uazvřelo, byla ve špatném stavu a dětí bylo málo. „Taková jsou pravidla. Pokud ten počet dětí na jednu učitelku není takový, jaký má být, kraj nedá peníze na její mzdu,“ vysvětlil Dubec, ale zároveň přiznal, že slyšel, že by se v Lukavci mělo narodit zanedlouho více dětí.

„Proč ale může fungovat školka ve Stachovicích, kam chodí jen sedm dětí?“ tázal se mladší muž, jenž kritizoval také četnost autobusů, které mají k dispozici rodiče, jež nyní musí děti vozit do školky ve Fulneku. Dubec odvětil, že připomínky k dopravní obslužnosti musí obyvatelé sdělit úředníkům na radnici. Město se pak pokusí dohodnout s dopravcem o úpravách jízdního řádu, ke stachovické školce se ale nevyjádřil.

Občané na veřejné schůzi„K tomu očekávanému zvýšení počtu dětí u vás mohu říci to, co jsem slíbil již dříve. Školku v Lukavci můžeme znovu otevřít a opravdu mi jako vhodné místo připadá budova na hřišti,“ sdělil Dubec a dodal, že objekt by se zřejmě musel zvednout o jedno patro, ale prostředí by pro školku bylo určitě vyhovující.

Lukavecká školka vznikla v roce 1937. Byla v úzkém sousedství s bývalým pivovarem. Podle radnice byla v poslední době špatná po stavební stránce, v obci je navíc velký problém s vodou, který se školky rovněž dotýkal. V příštím roce by měl být v obci vodovod, který město buduje společně s Bílovcem pro Bravinné, Jílovec a právě Lukavec.

Ivan Pavelek

(Zdroj:http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/lukavec_skolka20071004.html, 5.10.2007, 7:20)