Archiv rubriky: Lukavec v médiích

Článek: V Lukavci také letos světili úrodu

Fulnek–Lukavec – Ani v letošním roce nepřišel Lukavec, místní část města Fulneku, o prastarý velikonoční zvyk – jízdu kolem osení. Dvacet jezdců na koních se na tradiční žehnání úrodě vydalo hodinu po pravém poledni. V neděli 24. dubna bylo v Lukavci nezvykle živo. Mohl za to, v této místní části Fulneku tradiční a s Velikonoci neodmyslitelně spjatý rituál, takzvaná jízda kolem osení.

Jízda kolem osení je zvyk, jehož kořeny podle místních sahají až někam do doby bitvy na Bílé hoře. Hlavními aktéry rituálu jsou svobodní i ženatí muži na vystrojených koních. „Ti se každoročně sejdou a společně s muzikanty takzvaně zvěstují mrtvýchvstání Ježíše Krista a žehnají úrodě na místních polích,“ vysvětlila průběh slavnosti místní návštěvnice.

Letošní průvod, který jako každoročně odstartoval od bývalého pivovaru, čítal na dvě desítky mužů i koní. Po objetí kruhu u místního kostela a hřbitova, se jezdci za zpěvu modlitby vydali přes pole na horní konec obce. Odtud pokračovali zpět do vesnice, kde byli již netrpělivě očekáváni místními, aby mohli políbit kříž, jež nesl takzvaný jezdec kříže, který jel v čele slavnostního průvodu. „Minulý rok jsme měli dvaadvacet koní, letos to zatím vypadá, že jich bude dvacet,“ řekl jeden z jezdců. Koně místních byli vyzdobeni pentlemi tak, jak předepisují pravidla starého zvyku.

„Zatímco svobodní mládenci mají bílé pentle a ozdoby, ženatí muži mají koně ozdobené barevnými stuhami,“ prozradila jedna z přihlížejících žen.

Jízda kolem osení patří v Lukavci k velmi oblíbeným tradicím. Téměř žádný z místních si ji nenechá ujít. „Žiji tady už hezkou řádku let a každý rok se na jízdu moc těším. V dnešním moderním světě mám pocti, že alespoň něco z těch starých a krásných svátků a zvyků zbylo a dochovalo se,“ svěřil se starší muž.

(Zdroj: 24.4.2011 http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/v-lukavci-take-letos-svetili-urodu20110426.html)

Článek: Václav David bude rajtovat i letos

Fulnek-Lukavec – Lukavec, místní část Fulneku je místem, o němž se zejména o Velikonocích, ví snad po celé republice. Velikonoční Jízda kolem osení se tam jezdí už někdy od dob po Bílé hoře.

Jízda kolem osení, nebo také Rajtování, je starodávný křesťanský zvyk, jenž prakticky bez přestávky přežil jedině v Lukavci. V posledních letech se objevil také v Jeseníku nad Odrou a Závišicich. Ve světě jej udržují již jen Lužičtí Srbové.

V Lukavci je jeho ústřední postavou již léta Václav David. Letos pojede potřiačtyřicáté. „No, už jsem se s tím smířil. Pokud vylezu na koně, tak pojedu,“ řekl s úsměvem David. Ten jede v čele průvodu jezdců a muzikantů každou neděli před Velikonočním pondělím k místnímu kostelu, kde převezme kříž a jako „Kreuzvater“ neboli Křížový otec objíždí obec dům od domu a roznáší zvěst o zmrtvýchvstání Krista.

Průvod vyráží ve 13:00 hodin od kostela přes pole směrem na horní konec obce, odtud pokračuje na Nové Dvory. Jezdci i muzikanti zpívají píseň Vstal z mrtvých, která pochází zřejmě z 15. století. Z Nových Dvorů se jezdci vracejí do Lukavce, kde se zpívá a hraje píseň Aleluja, zdráv buď náš milý Spasiteli. Po celou dobu je na cestě vítají obyvatelé i návštěvníci obce, kteří uctívají Krista políbením kříže.

Letos pojede dvacet koní. „Více už nechci, těch dvacet je tak akorát,“ podotknul David, jenž jezdí od roku 1967, ale jednou jízdu přerušily přívaly sněhu a jednou popustil své místo kamarádovi. V posledních dvou letech se jízdy účastnil také biskup opavsko-ostravské diecéze František Lobkowicz. Letos ale nepojede. „Zrovna se mi omlouval, že je nějaký nemocný, takže letos ne,“ dodal David.

(Zdroj: 19.4.2011 17:46, http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/vaclav-david-bude-rajtovat-i-letos20110419.html)

Článek: Hasiči změřili v Lukavci síly na sněhu

Fulnek-Lukavec /FOTOGALERIE/ – Mikulášskou soutěž už popatnácté vyhlásil Sbor dobrovolných hasičů Lukavec. Změřit síly v třeskuté zimě přijelo jednadvacet družstev z celé Moravy.

Sobotní dopoledne v Lukavci u Fulneku bylo vskutku mrazivé, na některých místech se rtuť schoulila až k minus patnácti stupňům. I přesto ponořili lukavečtí hasiči hadici do kádě s vodou, a zahájili tak patnáctý ročník Mikulášské soutěže.

Tradiční soutěž mezi dobrovolnými hasiči neměla veselý počátek. „Před šestnácti lety hořel v Lukavci na Barborku rodinný domek. Proto jsme se rozhodli, že hasiči musí být dobře připraveni i v zimě. Začali jsme tedy pořádat tuto hasičskou soutěž,“ vzpomněl starosta SDH Lukavec Vítězslav Sokol. Ze začátku to mnozí brali spíše jako recesi, časem se však do soutěže přihlašovalo více a více sborů, až se jich v loňském roce zapsalo čtyřiačtyřicet. Vytvořili tak rekord této soutěže. Letos však asi polovina kvůli mrazivým teplotám účast odřekla. „Pro mančafty je to opravdu drsné, zvláště letos. V minulém roce touhle dobou bylo pět stupňů nad nulou a dneska minus patnáct. Je ale vidět, že ani taková zima ty skalní účastníky neodradí,“ dodal spokojeně Sokol.

Hasiči soutěžili v klasickém požárním útoku. „Startovalo se v jakoby hasičské zbrojnici, na signál pak z ní soutěžící vyběhli a zahájili útok. Jediný rozdíl je v tom, že musejí shodit dva terče. Máme tam jeden malý terčík, Mikuláše s čertem, a poté ty klasické terče, které jsou elektronické,“ vysvětlil starosta sboru.

Největší problémy způsoboval soutěžícím led, který se stačil usadit v nádrži. Své o tom vědí domácí soutěžící z Lukavce, jež takto zahájili soutěž nepříliš šťastně, a led zhatil dobrý čas i Oderákům. „Zamrzla nám proudnice. Dostal se do ní led,“ prohodil člen oderských hasičů, kteří se soutěže účastní již od jejího začátku. Do soutěže se zapojili také členové SDH Petřkovice Ostrava: „Čas byl, na nás, dobrý. Ale i kdyby byl nejhorší, my tenhle závod bereme spíše z recese. Loni tady naši lítali jenom v trenkách,“ vzpomínali petřkovičtí hasiči. Své dovednosti přijeli prověřit také hasiči například z Hranic, Fryčovic, Bašky, Děhylova, Plesné či Větřkovic.

Do soutěže se zapojila také tři ženská družstva. Vítězství ve své kategorii si nakonec odnesly hasičky z Bašky (Frýdecko-Místecko) s časem 45,46 vteřiny, na druhém místě skončilo družstvo z Hájova. Ženy ze Studénky – město nebyly hodnoceny, neboť neshodily terčík Mikuláše a čerta.

Kategorii mužů vyhrálo družstvo Čechy (Přerovsko), a to časem 20,32 vteřiny. Následovala družstva Fryčovic a Plesné „A“.

(Zdroj:5.12.2010, http://novojicinsky.denik.cz/hasici/hasici-zmerili-v-lukavci-sily-na-snehu20101205.html)

Fotografie ze soutěže

Článek: Zastupitel David se nevzdal mandátu kvůli voličům

Fulnek – O tom, že ustavující zasedání zastupitelstev byla někde velmi vypjatá, není pochyb. Ve Fulneku nejen, že čtyři zastupitelé odešli v průběhu jednání, ale jeden se také chtěl vzdát mandátu.

Zastupitel Václav David (KDU-ČSL) na ustavujícím zasedání zastupitelstva ve Fulneku hlasoval, pro někoho překvapivě, proti nově zvolenému vedení města. Svůj postoj se krátce po volbě pokusil vysvětlit. Uvedl, že důvodem byla tiskovina nazvaná Fulnecké oko, která se ve Fulneku objevila krátce před volbami, a s jejímž obsahem on nesouhlasil. „Považoval jsem to za podraz na voliče a na občany města. Proto jsem nemohl souhlasit s tím, co se tady dělo, a hlasoval jsem, jak jsem hlasoval,“ pronesl k přítomným David.

Po krátké chvilce přemýšlení pokračoval. „Víte, že Masaryk řekl: Miluješ-li svou vlast, nemluv o tom, a udělej něco kloudného. A teď jsem zvědav, jak to něco kloudného nám předvede nové vedení města. Samozřejmě, že osobně se budu na práci zastupitelstva podílet,“ pokračoval David a dodal, že před zasedáním zastupitelstva chtěl odstoupit, ale prozatím tak neučiní. „Protože všichni, co se mnou kandidovali za KDU-ČSL, řekli, že by nebylo dobré, kdybych odstoupil. Takže jsem zůstal. Ale je to kvůli voličům,“ upozornil zastupitel.

Vzápětí ještě přidal Tolstého výrok, který prý četl před nedávnem. „Když bude každý zametat před svým prahem, bude celá ulice čistá. Doufám, že si to k srdci vezmete všichni a zastupitelstvo bude jednat tak, aby to bylo ve prospěch města,“ řekl David.

Starostka Jana Mocová Davidovi poděkovala a podotkla, že s Tolstého výrokem nelze, než souhlasit.

Slova se poté ujal zastupitel Petr Moc (ODS), který poděkoval za krátký výlet do historie a upozornil, že Masaryk, jako demokrat, a společně s ním i třeba Karel Čapek, by v dnešní době určitě řekli, že v době intrenetu by mělo být na této „síti sítí“ vše transparentně zveřejňováno, a zastupitelé by neměli mít důvod něco skrývat. „Jen připomenu panu Davidovi, že když jsme jako zastupitelé chtěli, aby se na internetu zveřejňovalo to, co se na internetu zveřejňovat může, tak pan David byl proti. Možná by to chtělo toho Masaryka číst důkladněji,“ uzavřel první slovní přestřelku nově zvoleného Zastupitelstva Fulneku Moc.

Autor: Ivan Pavelek

(Zdroj: http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/zastupitel-david-se-nevzdal-mandatu-20101122.html)

Zpráva: Sbírka pověstí je zase v prodeji

V Městském informačním centru ve Fulneku byla v dřívější době dostupná kniha manželů Radmily a Jana Hadaščokových Sbírka pověstí z Lukavce a blízkého okolí. Tato publikace se od svého vydání těšila velkému zájmu, a tak byla brzy vyprodána. Díky úspěšnému vyjednávání s vydavatelem je tato kniha plná pověstí, legend i lidových vyprávění znovu skladem a zájemci, na které se na přelomu srpna a září nedostalo, si pro ni mohou přijít do fulneckého infocentra. (vru)

(Zdroj:10/2010, http://novojicinsky.denik.cz/kratce_region/761298.html)

Dopravní nehoda autodomíchávače Tatra

Ve čtvrtek 22. července 2010 krátce před půl pátou odpoledne došlo ve Fulneku – Lukavci k dopravní nehodě domíchávače betonu na podvozku Tatra. Řidič plně naloženého vozu se ve snaze zabránit střetu s riskantně jedoucím osobním vozidlem neudržel na silnici, sjel do příkopu a převrátil se na bok. Skutečného viníka nehody tak určí až policejní vyšetřování. Při nehodě se řidič náklaďáku lehce zranil a byl ošetřen záchrannou službou. Hasiči po příjezdu na místo události odstranili malý únik provozních náplní z havarovaného vozu a ve spolupráci s majitelem domíchávače začali připravovat jeho vyproštění z příkopu. Nejprve bylo nutné provést přípravné práce – upevnění míchací nádoby a transportního pásu pro beton na podvozek vozidla a následně ve spolupráci se dvěma autojeřáby soukromých firem bylo vozidlo vyproštěno. Zásah byl ukončen těsně před devátou hodinou večer.

Na místě zasahovali hasiči ze stanice Bílovec, Nový Jičín a dobrovolní hasiči z Fulneku.

(Zdroj a fotodokumentace: http://www.hasicinj.cz/foto10/22_07.html , 6. 3. 2015)

Článek: Kaplička může získat dotaci

Bílovec-Bravinné – Světlo na konci tunelu? I tak by se dala popsat nynější situace okolo kapličky na Dolních Nových Dvorech u Bravinného. Bílovec se totiž rozhodl podpořit zachování kaple.

Dlouhý příběh kapličky v osadě Dolní Nový Dvůr u Bravinného, místní části Bílovce, bude mít možná šťastný konec. Ještě nedávno přitom zástupci města stáli před těžkou volbou: buďto kapli ve špatném technickém stavu zbořit a postavit novou nebo se uchýlit k nákladné opravě.

Do tohoto rozhodování však vstoupili sami obyvatelé osady. Na městský úřad odevzdali petici na záchranu a rekonstrukci kapličky, pod kterou se podepsaly téměř dvě stovky lidí. I tento zájem obyvatel o zachování se zřejmě projevil při jednání Rady města Bílovec. Ta totiž doporučila schválit zachování objektu. Zastupitelé na svém posledním zasedání tento návrh schválili. „Jednodušší by pro nás bylo tuto kapličku zbourat a postavit novou na pozemcích města. Ale rozhodli jsme se reagovat na přání občanů, kteří v této místní části Bílovce žijí. Znamená to pro nás odkoupit soukromé pozemky v okolí kaple a získat finanční prostředky na její rekonstrukci. Jeví se tu možnost získat je z prostředků Česko – německého fondu budoucnosti. Petice občanů by posloužila jako podpůrné stanovisko pro podání žádosti o dotaci,“ upřesnila starostka města Bílovce Sylva Kováčiková. Náklady na rekonstrukci se odhadují na jeden milion korun.

Obyvatelé osady Dolní Nové Dvory jsou ale údajně spíše skeptičtí k postoji města. „My od tohoto rozhodnutí nic nečekáme. Lidi tady jsou z toho spíše rozpačití a nevědí, jestli to není jen například předvolební tah,“ prozradila obyvatelka osady Marie Seligová, která se o kapličku stará ve volném čase a zčásti stojí za peticí.

(Zdroj:17.9.2010, http://novojicinsky.denik.cz/fotbal_region/kaplicka-muze-ziskat-dotaci20100917.html)

Zpráva: Václav David bude vystavovat

Fulnek – Kaple svatého Rocha ve Fulneku ožije další výstavou, nyní lukaveckého fotografa Václava Davida, absolventa Lidové konzervatoře v Ostravě, v oboru výtvarné fotografie. Vernisáž expozice s názvem Ohlédnutí je naplánována na 13. srpna v 18 hodin v prostorách kaple a doplní ji hudební vystoupení Václava Davida mladšího, který je členem Moravské filharmonie v Olomouci. Návštěvníci si budou moci prohlédnout fotografie od 14. do 25. srpna. Výstava je finančně podpořena Nadací OKD z programu Pro radost, Moravskoslezským krajem a městem v rámci projektu EDU& ARTFulnek.

(Zdroj:http://novojicinsky.denik.cz/kratce_region/728129.html) 2010?

Článek: Lukavská Terénní vlna prověřila hasiče

Fulnek – Lukavec /FOTOGALERIE, AKTUALIZOVÁNO/ – Téměř čtyřicet družstev dobrovolných hasičů na cyrilometodějské pondělí soutěžilo na vyhlášeném závodě Terénní vlna v Lukavci, místní části Fulneku. První tři družstva nedělilo ani šest setin sekundy.

Již čtyřiadvacátému ročníku přálo krásné letní počasí, což se v prvé řadě pozitivně projevilo na počtu diváků. „Příjemně mě překvapila zase ta pěkná účast diváků, hřiště je zaplněné, počítám, že tak pět set lidí tady je,“ neskrýval spokojenost hlavní pořadatel Vlastimil John.

Ti sledovali snahu sedmičlenných týmů o co nejrychlejší zdolání sedmdesátimetrového požárního útoku. „Trať je dlouhá jako u klasického rovinného závodu, akorát že tady máme převýšení patnáct metrů,“ přiblížil John jedinečnost lukavského požárního klání.

Se dvěmi nevyzpytatelnými vlnami se drtivá většina družstev poprala na výbornou, osm ženských družstev nevyjímaje. Když už hasiči zdolali těžké převýšení, neměli ještě zdaleka vyhráno. Bojovali jak se silným proudem vody, tak i s přesností. Dva členové týmu museli trefit vodou několik metrů vzdálený terč.

Některým, jako například hasičům z Třebovic, se nakonec čas nepočítal. „Nahoře je pásmo, do kterého se musí vběhnout, aby se nestříkalo už pod kopcem. Soutěžící právě zůstal před ním a byl diskvalifikován,“ objasnil hlavní pořadatel.

Nejlepší atakovali hodnoty kolem dvaceti vteřin a dobře se bavící diváci s napětím sledovali, zda bude překonán loňský rekord závodu. Drží ho Sbor dobrovolných hasičů Jistebník a jeho hodnota je přesně 19,080 sekund.

Nakonec se historické tabulky Terénní vlny přepisovat nemusely, i když k tomu scházelo opravdu jen málo. Nejlépe si se záludnou tratí poradili dobrovolní hasiči z Jistebníku, zdolali ji za 19,181 sekundy. Stříbro vybojoval Sbor dobrovolných hasičů Plesná s časem 19,710 sekundy a bronz, s minimálním rozdílem pouhých 32 setin, jejich kolegové ze Svinova.

Mezi ženami si nejlépe vedl SDH Lesní Albrechrice, převýšení zdolaly za třicet vteřin.

Do Lukavce v pondělí odpoledne dorazily především stopadesátky z Novojičínska, Opavska a Ostravy. „Z největší dálky k nám přijeli kluci ze slovenské Turzovky, takže je soutěž mezinárodní,“ dodal Vlastimil John.

Lukavská soutěž byla zároveň třetím podnikem Novojičínské ligy hasičů, která má letos premiéru. Tu vedou hasiči z Libhoště (23 bodů), před SDH Závišice (22 b.) a SDH Tísek (21 b.).

Nejúspěšnějším týmem z novojičínské ligy byl na Terénní vlně 2010 SDH Výškovice a deset získaných bodů ho katapultovalo na čtvrtou příčku soutěže.

(Zdroj: http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/lukavska-terenni-vlna-proverila-hasice20100706.html,6.7.2010, Adam Knesl)