Archiv rubriky: Lukavec v médiích

Článek: Lidé chtějí kapličku zachránit

Bílovec-Bravinné – Kaplička v Nových Dvorech u Bravinného, místní části Bílovce, se stala předmětem sporu mezi městem a obyvateli usedlosti. Jedni chtějí starou kapli zachránit, druzí ji mají v úmyslu zbourat a postavit novou.

Někteří obyvatelé Nových Dvorů vzali osud místní kapličky do svých rukou. Navzdory jejímu špatnému technickému stavu ji chtějí opravit. Jiný názor na budoucnost kapličky, již obklopují soukromé pozemky, však má vedení Bílovce. Podle jeho názoru by bylo lepší kapličku zbourat a na městském pozemku vystavět novou, která by sloužila nejen místním, ale také turistům, kteří by tam zavítali.

Marie Seligová, která se o kapličku stará, míní, že kdyby byla postavena nová stavba, jen těžko by nahrazovala tu nynější. Ta, ač postrádá status památky, je pro místní věřící důležitá jako připomínka jejich předků. Sami se však do oprav pustit nemohou, neboť se jedná o majetek města. „Snažili jsme se přes pana faráře o to, aby se kaplička trochu opravila, on nám ale řekl, že s tím město nesouhlasí,“ nastínila Seligová. Starostka Bílovce Sylva Kováčiková přiznala, že se město v současnosti nachází ve finanční krizi a samo má problém s kofinancováním projektů, na něž získalo dotace. „Z technického pohledu už tuto záležitost řešíme více než rok a každá investice, která směřuje k obnově té kapličky, je taková, že se to musí strhnout a postavit znovu. To je nejlevnější řešení. Pokud ji někdo chce opravit tak, aby nebyla nebezpečná, musí ji strhnout a znovu postavit,“ vysvětlila starostka Bílovce Sylva Kováčiková.

Má kaple vůbec budoucnost?

Kaplička je ve špatném stavu. Podlahy jsou podmáčené a vlhkost vzlíná ke střeše, jež má svá nejlepší léta také za sebou. Rozsáhlé škody, které voda napáchala ve stěnách i podlaze, by tak časem mohly vést k tragédii. „Náš návrh tedy bude postavit naproti, na pozemcích města, kapličku novou. Udělá se k tomu hezké parkoviště a vzhledem k tomu, že je to pěkný turistický kraj, může to být nejen kaplička, ale také meditační místo pro lidi dobré vůle, kteří jezdí na kolech i motorkách, a třeba se tam jen zastaví, posedí, zamyslí se a pojedou dál. Chtěla bych, aby nová kaplička získala takovou vyšší funkci a byla nejen pro silně věřící, ale i pro ty, kteří mají svého boha zasunutého v sobě,“ představila starostka návrh, který ještě musí projít zastupitelstvem.

Tato idea se však nelíbí místním. Nejen, že se bojí hlučných turistů a odpadků, ale podle Seligové nová kaple nedokáže zastat tu starou. „Už to nebude kaplička, nebude to sakrální stavba, kde by se dalo rozjímat, i když oni tvrdí, že ano,“ kontrovala Seligová.

Podle starostky Bílovce se však nejedná o projekt, který by byl v krátké době realizován. „Je to projekt, o němž říkáme, že spí. My o něm víme, máme ho ve svých investicích. Bohužel v tomto případě už víme, co budeme dělat, ale nevíme, odkud vezmeme peníze,“ dodala Kováčiková.

Kaplička jako památka?

Pomyslným esem v rukávu obyvatel Nových Dvorů by mohl být podaný podnět na zapsání kapličky do seznamu kulturních památek. „Chceme, aby byla kaplička památkově uznána. Zrovna ve středu jsem posílala dopis,“ zmínila Seligová. To potvrdila i Markéta Jurašková z Národního památkového ústavu v Ostravě. „Ta kaplička nemá až takové architektonické kvality. Je to stavba, která je asi sto padesát let stará. Ještě se nedělal archivní průzkum, ale chystáme se na to.“

Odbor evidence a dokumentace zpracuje nejprve návrh, jenž pak půjde do komise, a ta objekt doporučí k prohlášení a nebo taky ne. „Pokud by uspěli, mohli by požádat o dotace na střechu, nebo vůbec na obnovu té památky, z krajského úřadu,“ rozvedla Jurašková. Dodala však, že na možné prohlášení si obyvatelé počkají minimálně půl roku.

(Zdroj: 21.6.2010, http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/lide-chteji-kaplicku-zachranit20100621.html)

Článek: Proč Panna Marie Sněžná?

Fulnek – V srpnu loňského roku byla před fulnecký kostel svatého Josefa umístěna opravená socha Panny Marie, které se říká také Sněžná.

Podle pověstí, jež se podařilo sesbírat manželům Radmile a Janovi Hadaščokům, je vysvětlení takovéto: V dřívějších dobách stával vedle kapucínského kostela také poutní kostel Maria Loretto. První srpnový víkend se do Fulneku sjížděli lidé z celého kraje na tradiční pouť s názvem Porciunkule. Jednalo se o církevní slavnost, konanou ve františkánských a kapucínských kostelech, spojenou s udílením plnomocných odpustků.
Mezi poutníky, přicházejících z Olomouce, byla také jedna žena urozeného původu. „Vedla bezbožný život a teď hledala odpuštění za své hříchy.

Během poutních dní nocovala ve fulneckém zámku. Výčitky svědomí ale plašily spánek od jejího lože,“ stojí v publikaci Sbírka pověstí z Lukavce a blízkého okolí manželů Hadaščokových. Když se jedné bezesné noci procházela zámkem, uviděla Matku Boží v záplavě sněhových vloček. „Ihned opustila zámek a pospíchala k místu zjevení. Kousek před kaplí loretto, bylo k jejímu údivu místo pokryté čerstvým sněhem,“ dozvědí se čtenáři dále. Žena společně s olomouckými poutníky proto nechala na památku tohoto okamžiku postavit sochu Maria Sněžná.

Loretánskou kapli nechal podle Josefa Pavlíčka, spoluzakladatele Nadačního fondu pro záchranu Kapucínského kláštera, zrušit Josef II. Sochy, které zdobily její průčelí, pak byly rozmístěny do širokého okolí. Jediná Panna Marie ve Fulneku zůstala a našla své místo před kostelem svatého Josefa. V roce 1978 našla značně poničená socha útočiště v lapidáriu tehdejšího Okresního vlastivědného muzea v Novém Jičíně, dnešní Muzeum Novojičínska. Torzo sochy pak posloužilo k výrobě sochy nové, stojící právě v průčelí schodiště. Svého vysvěcení se dočkala 2. srpna, na Porciunkule. Původní socha je dočasně zapůjčena a návštěvníci ji mohou spatřit v kostele pod kůrem.

(Zdroj:http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/proc-panna-marie-snezna20100615.html)

Článek: Tradiční jízdu kolem osení jel i biskup

FULNEK LUKAVEC (MSK, i-region.eu) Odpoledne Božího hodu Velikonočního patří v Lukavci, místní části Fulneku na Novojičínsku, staletí udržovanému obyčeji, Jízdě kolem osení. Po loňské premiéře se jí účastnil mezi pětadvaceti jezdci na koních také biskup ostravsko-opavské diecéze František Lobkowicz.

Lukavec je jediná obec v České republice, kde tento zvyk zůstal zachován. A pak v několika vesnicích v německém Sasku, kde žijí Slované, Lužičtí Srbové. Dobrou duší celé akce je celé roky Václav David, fulnecký zastupitel a lukavecký kostelník.

„Letos jsem jel už po jednačtyřicáté. Jako Křížový otec jezdíval můj tatínek, já jako svobodný jsem tehdy rajtoval odpoledne, ženatí jeli dopoledne. Tehdy bývalo v obci až sedmdesát koní, nyní se dovážejí i ze Spálova u Oder,“ řekl David.

O starodávném křesťanském zvyku, jehož původ sahá až do středověku je zmínka ve Fulnecké kronice: „Po bitvě na Bílé hoře přepadávaly hordy rozpadlých vojsk města. Také naše město bylo přepadeno, ale za pomoci sedláků na koních, kteří se sjeli na velikonoční jízdu, se podařilo útok odrazit.“

Také tuto neděli před Velikonočním pondělím začala Jízda kolem osení ve jednu hodinu po poledni u kostela kostele sv. Jana Křtitele. Průvod jel přes pole nad vesnicí, pak jezdci objeli horní konec obce a pokračovali přes louky do osady Nové Dvory. Zpívali píseň asi z 15. století Vstal z mrtvých. Po příjezdu do Lukavce z Kněžího pole zpívali píseň Aleluja, zdráv buď náš milý Spasiteli. Muzikanti vždy zahráli jednu sloku písně, pak je svým zpěvem vystřídali jezdci na koních.

Vpředu před muzikanty a jezdci jel Křížový otec – Kreuzvater, který vezl kříž od domu k domu a lidé jej uctívali políbením. Křížový otec od nich dostal peníze „na kostel,“ mnozí z místních měli nachystáno i občerstvení. Tak objeli celou obec. Jízda skončila u pomníku padlých pod kostelem a za vyzvánění zvonů. Muzikanti zahráli tři sloky písně Bože chválíme Tebe, pak jezdci jednotlivě uctili kříž a odjeli. Celá slavnost skončila v kostele svátostným požehnáním a průvodem jezdců a věřících okolo kostela.

Zvěst Zmrtvýchvstalého Krista se takto roznáší do polí a po vesnici již několik staletí. „V Lukavci se jezdilo i v době vlády ateismu a socialismu a i přes nátlak tehdy mocných, abychom od této jízdy upustili, se jezdilo a jezdit se bude dále,“ dodal pan David.

(Zdroj: http://www.i-region.eu/cz/kultura/fotoreportaz-tradicni-jizdu-kolem-oseni-jel-i-biskup)

Zpráva: V Lukavci se jela jízda kolem osení. Tradici udržují už 400 let!

Prastarým zvykem zvaným Jízda kolem osení, který má zajistit úrodu polím, přivítali v neděli odpoledne jaro v Lukavci poblíž Fulneku na Novojičínsku.

Kořeny této tradice, kdy muži ve svátečních oblecích projíždějí na koních vesnicí, kolem kostela, hřbitova a po zdejších polích, aby uctili zmrtvýchvstání Ježíše Krista a požehnali úrodě na polích, sahají už do doby před bitvou na Bílé hoře. Jízda se koná vždy první dubnovou neděli přesně v jednu hodinu po poledni.

Čtyři sta let starý zvyk nepřerušily ani žádné války, kam až údaje zdejších pamětníků a jejich předků sahají, jelo se za jakýchkoli okolností. Pouze v roce 1977 se jedinkrát stalo, že jízdu zmařila sněhová bouře, když během několika hodin napadlo třičtvrtě metru sněhu.

„Jízdu kolem osení jedu letos po jednačtyřicáté. Předtím ji jezdil můj otec i jeho otec, pro každého účastníka je to veliká čest. Bez jízdy si tady Velikonoce neumíme představit,“ říká Václav David, který už mnoho let jezdí v čele průvodu.

„Kdysi se jezdily dva průvody. Při východu slunce jezdívali ženatí chlapi, svobodní muži jeli v jednu hodinu odpoledne. Pak se to ale sloučilo v jednu jízdu. Ženatí se však od svobodných mužů dají rozeznat stále. Svobodní si přivazují na koně bílé pentle, ženatí pestrobarevné,“ dodává Václav David, který při průjezdu vesnicí jezdí v čele průvodu od chalupy k chalupě, kde už jsou očekáváni zdejšími obyvateli. Těm dá vedoucí jezdec políbit kříž a požehná jim, aby je provázelo v životě štěstí. Tradiční jízda trvá více než tři hodiny, a je zakončena velikonočním posezením.

Videoreportáž

(Zdroj:http://tn.nova.cz/zpravy/regionalni/v-lukavci-se-jela-jizda-kolem-oseni-tradici-udrzuji-uz-400-let.html)

Článek: Jízda kolem osení je v Lukavci tradicí

Fulnek-Lukavec – Když se řekne Lukavec a Velikonoce, každému na Fulnecku i v okolí se vybaví slovo Rajtování, nebo Jízda kolem osení. Prastarý zvyk v místní části Lukavce přetrvává od nepaměti.

Velikonoce bez Jízdy kolem osení si v Lukavci, místní části Fulneku dokáže představit už málokdo. Jízda kolem osení – tak se jmenuje prastarý zvyk, jehož kořeny sahají minimálně po dobu po bitvě na Bílé hoře. Podle starobylých záznamů ve fulnecké kronice ale město s pomocí jezdců kolem osení někdy krátce po bitvě na Bílé hoře odrazilo nájezdy nepřátel.

Dnes obcí projíždějí na koních jezdci ve svátečních oblecích doprovázení muzikanty a zvěstují zmrtvýchvstání Ježíše Krista a žehnají úrodu. V Lukavci se vždy shromáždí v areálu bývalého pivovaru, pak vyjedou ke kostelu, kde Jezdec kříže, jenž jede v čele průvodu, převezme kříž s postavou ukřižovaného Ježíše.

Lukavečtí jezdci přejedou přes pole na horní konec obce, odtud přejedou na Nové dvory a pak se vracejí zpátky do vesnice. Téměř u každé chalupy tyto zvěstovatele zmrtvýchvstání Krista očekávají lidé, z nichž mnozí kříž políbí. Rajtování, jak se také Jízdě kolem osení, říkalo, má přinést polím dobrou úrodu.

Odkdy přesně se tato tradice v Lukavci dodržuje, nikdo přesně neví, jisté je, že ji nepřerušila ani druhá světová válka, ani normalizační doba. „Jenom jednou, asi v sedmasedmdesátém roce napadlo tolik sněhu, že se nedalo jet,“ upřesnil Václav David, jenž letos pojede v čele Jízdy pojedenačtyřicáté.

Poselství převzal po svém otci. „To ještě jezdívali ženatí při východu slunce a svobodní v jednu hodinu odpoledne. Tata říkal, že už kdysi se jezdilo sloučeně a za války se to rozdělilo. Proč, to nevím. My jsme to pak taky sloučili, ale od kterého roku, to už si nepamatuji,“ uvedl již kdysi David.

Právě za něj doznala Jízda kolem osení několika změn. Začalo se zajíždět na Nové dvory, protože si odtud půjčovali koně a před pěti lety začali jezdit kolečko u kostela. „Jednak se ty koně dají lépe dohromady, a pak, tam vlastně vytváříme magický kruh, který symbolizuje nekonečno. Vlastně i celá trasa jízdy je do kruhu,“ poznamenal David.

Stejně, jako v jiných letech, jezdci vyrazí v neděli, což letos bude 4. dubna, na svou pouť ve 13.00 hodin. Po loňské premiéře přislíbil i letos účast biskup ostravsko-opavské diecéze František Lobkowitz. „Vypadá to letos zase dobře. Přihlásilo se nám už jedenadvacet koní. Tak snad to vyjde, jenom ať neprší,“ vyslovil úřání letošní šedesátník David.

(Zdroj:http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/jizda-kolem-oseni-je-v-lukavci-tradici20100401.html)

Domíchávač skončil v příkopu

Fulnek-Lukavec /FOTOGALERIE/ – Pořekadlo „Za dobrotu na žebrotu“ by se dalo použít v případě dopravní nehody, která se stala ve čtvrtek 22. července v odpoledních hodinách v Lukavci, místní části Fulneku.

Řidič vozidla Tatra s domíchávačem ve směru od Fulneku na Lukavec, když jej před zatáčkou začala předjíždět řidička s osobním vozidlem Škoda Fabia. „V té chvíli jelo ve směru od Lukavce další osobní vozidlo ve svém jízdním pruhu. Aby řidič tatrovky zabránil střetu vozidel, strhl řízení vpravo a prudce brzdil,“ uvedl novojičínský okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík.

Řidička fabie poté dokončila nebezpečné předjíždění a zařadila se zpět do svého jízdního pruhu. Tatra mezitím najela na pravý okraj silnice. „Pod tíhou nákladu se krajnice utrhla a tatrovka se pak převrátila na pravý bok,“ pokračoval Tomšík a dodal, že při nehodě se lehce zranil řidič nákladního vozidla, které převáželo beton. Z domíchávače část betonu unikla, ale k ohrožení životního prostředí nedošlo. Alkohol u aktérů nehody byl vyloučen dechovou zkouškou. Celková škoda činí předběžným odhadem více než 300 tisíc korun.

(Zdroj: http://novojicinsky.denik.cz/nehody/domichavac-skoncil-v-prikopu20100723.html , 6. 3. 2015)

Zpráva: Hasiči z Lukavce přispěli na Haiti

Také členové Sboru dobrovolných hasičů v Lukavci, místní části Fulneku, se rozhodli přispět na zemětřesením poničené Haiti. V sobotu 22. ledna na valné hromadě sboru se usnesli, že darují na konto pro postiženou oblast pět tisíc korun. Lukavečtí hasiči tak následovali hasiče z nedalekých Jerlochovic, místní části Fulneku, kteří jako první sbor, přispěli na postižené Haiti a vyzvali k následování další sbory. (ipa)

(Zdroj:http://brnensky.denik.cz/kratce_region/630651.html, 2010)

Článek: „ČERTOVKA“ opět v plné kráse

Ve dnech 12. – 13. června 2009 byla provedena záchovná údržba kaple Panny Marie Loretánské, lidově známé pod názvem „Čertovka“. Současně proběhla úprava okolí kaple a poustevny.

Přesto, že kaple byla rekonstruována v roce 2001, bylo nutné po tomto osmiletém období provést úpravy, které prodlouží životnost kaple a opět jí vrátí svou ojedinělou krásu.

Když jsem při své novoroční návštěvě kaple napsal výzvu všem návštěvníkům o pomoc při plánované údržbě, naivně jsem se strachoval z velkého zájmu pomocníků. Přesto, že toto krásné místo v Nadějovském údolí navštíví ročně stovky turistů a věřících z celé vlasti a blízkého okolí, nepřihlásil se ani jeden „človíček“.

Když prohlížím knihu návštěv a čtu zapsané ódy a pocity o úžasném zákoutí, o lidské vzájemnosti atd., nevím s jakou upřímnosí je to psáno.

Nechci zde lkát nad lidskou lhostejností – naštěstí je ještě mnoho nás, kteří stále mají zájem a udělají si čas pro dobro věci i přesto, že jsou zaneprázdněni jako většina lidí. Jeden z těchto mnoha obětavců je známý zachránce památek pan Stanislav Šmeidler, který zajistil skupinu ochotných pomocníků z Děrného a rovněž se podílel osobně na uvedené akci. Tímto bych mu chtěl poděkovat přednostně a zvlášť.

Jako hlavní organizátor a sponzor technického zajištění bych chtěl poděkovat rovněž všem, kteří se podíleli na uvedené akci – jmenovitě: Dáňa P., Feilhauer M., Feilhauer J., Feilhauer E., Gold M., Gold Z., Holba F., Chrástek J., Chrástek M., Machala R., Pavlíček M., Skoček J., Svobodník J., Svobodník Z.

Za materiální výpomoc (dřevo na zábradlí vč. dovozu na místo) děkuji panu Janu Pjentákovi, vedoucímu p. o. Městské lesy Fulnek.

Pro přehled uvádím rozsah prací, které byly v rámci záchovné údržby provedeny:

– očištění a náděr střechy kaple a kříže,
– očištění fasády,
– zhotovení a instalace skříňky s nalezenými předměty,
– úprava a úklid prostranství před kaplí,
– odstranění a úklid spadlých stromů a náletových dřevin v blízkosti kaple a poustevny,
– obnova přístupových pěšinek ke kapli a poustevně,
– zhotovení schůdků a zábradlí v příkrých místech.

Provedenou záchovnou údržbou získala kaple a celé okolí opět své neměnné kouzlo.

Všem návštěvníkům přeji příjemný pobyt v tomto překrásném zákoutí se zamyšlením a připomenutím, že památky, mezi které patří i tato kaplička, nás zavazují, neboť naléhavě připomínají, že je třeba udržovat souvislost lidí, dob a kultur a pokračovat tam, kde přestali naši předkové.

Josef Pavlíček

(Zdroj: Fulnecký zpravodaj, srpen 2009)

Zdroj: Fulnecký zpravodaj 7/2020

Článek: Minulost lukaveckých hasičů připomíná stříkačka

Fulnek-Lukavec – Není to tak dávno, co starosta Fulneku Josef Dubec prohlásil, že v Lukavci, místní části Fulneku, se děti rodí v hasičských uniformách. Hasičem je tam téměř každý pátý občan.

V Lukavci, obci se čtyřmi stovkami obyvatel, v tamním Sboru dobrovolných hasičů Lukavec evidoval k 31. prosinci loňského roku třiasedmdesát členů, z toho jedenáct žen.

Lukavecký sbor je velmi aktivní, o čemž svědčí například výčet akcí jen za loňský rok. Už v lednu uspořádali tradiční hasičský ples. „Hosty na tomto plese, vítáme kytičkou a kalíškem pravé hasičské slivovice,“ přiblížil atmosféru starosta lukaveckých hasičů Vítězslav Sokol. V březnu hasiči, jako každý rok, zajišťovali občerstvovací stánek u v republice ojedinělé akce – Jízdy kolem osení. Výtěžek věnovali na údržbu místního kostela. V té době také usilovně pracovali na vylepšení vzhledu unikátní stoleté hasičské stříkačky, kterou nechali posvětit na svátek svatého Floriána. Bez hasičů se neobešlo ani stavění a kácení máje v Lukavci.

Ale nejen zábavou je člověk živ, nota bene hasiči. Ti lukavečtí vydatně pomáhali koncem dubna, když příjezdovou cestu zalila voda. S vodou se potýkali také v červenci, když část obce zatopila rozvodněná Gručovka. Během roku jednotka lukaveckých hasičů také prováděla úpravu terénu a čistila komunikace při pokládání vodovodního řadu v obci. Na podzim hasiči v Lukavci provedli sběr železného šrotu.

Co by to bylo za hasiče, kdyby nejezdili po soutěžích? Lukavečtí nejsou výjimkou. Navíc sami dvě soutěže pořádají. A ty jsou dokonce něčím výjimečné. Červencová Lukavecká terénní vlna je specifická tím, že útočný proud hasičů nejprve musí prudce zatočit doleva, kde poté vybíhá asi dvacet metrů se zhruba osmimetrovým převýšením. Také další hasičská soutěž je neobvyklá. Koná se totiž v prosinci pod názvem Mikulášská hasičská soutěž, takže není problém vidět v akci čerty, anděly i Mikuláše.

Sbor dobrovolných hasičů Lukavec vznikl již v roce 1886. Sbor se vyvíjel k lepšímu a založil i hasičský dorost. Optimistický vývoj přibrzdil 16. říjen 1907. „Pasáčci krav si rozdělali ohníček na louce za stavením Františka Mikše a věnovali se podzimním radovánkám. Foukal silný vítr a od ohníčku v nestřeženém okamžiku začala hořet stodola a za chvíli i stavení Františka Mikše. Silný vichr roznášel po okolí hořící došky a zapaloval další a další obytné domy a stodoly. I přes veškerou snahu hasičů a obětavé pomoci občanů se nedařilo požár uhasit. Hustý černý kouř, silný vichr a nedostatečná hasící technika, zapříčinily největší katastrofu v naší obci. Shořelo třináct stavení a přilehlých hospodářských budov,“ připomněl černý den Lukavce i tamních hasičů jejich starosta Sokol a dodal, že zmíněný požár byl podnětem k zakoupení modernější hasičské stříkačky, kterou sbor dodnes opečovává.

Za zaznamenání určitě také patří činnost lukaveckých hasičů při povodních v roce 1997 a 2002. Při těch prvních obdrželi někteří členové sboru medalie, při těch druhých, v Čechách, věnovali hasičům v Lukavci u Lovosic pět tisíc korun na obnovu výstroje a výzbroje.

V roce 1952 začali v Lukavci se stavbou hasičské zbrojnice, kterou v létě 1956 uvedli do provozu. V roce 2004 zahájili její rekonstrukci, ale nedokončili. „Město Fulnek nám tuto rekonstrukci přislíbilo, dokonce i projekt je hotov, a také většina stran to měla ve svém volebním programu, ale skutek utek. Prý jsme se nevlezli do rozpočtu,“ posteskl si Sokol a dodal, že předmětem rekonstrukce vybudování šatny a sociálek a úprava půdního prostoru na klubovnu, aby se hasiči měli kde scházet po práci. Rovněž by chtěli do zbrojnice přivést vodu.

(Zdroj:http://novojicinsky.denik.cz/hasici/20090618_hasici_florian_lukavec.html, 18.6.2009)

Zpráva: Kontejnery na bioodpad jsou připraveny

Od prvního května tohoto roku je ve Fulneku obyvatelům k dispozici dvanáct kontejnerů na bioodpad. Tyto nádoby hnědé barvy budou k dispozici na ulicích Mendlova, Bezručova, Palackého, Pivovarská, 1. Máje, Mlýnská, Česká, U Sýpky a na ulici Kapitána Jaroše. V obcích Lukavec, Děrné a Jerlochovice jsou kontejnery rozestaveny po dvou kusech. Na nádobách jsou vyznačeny svozové dny a také popis odpadů, které zde mohou občané odložit. Dvakrát do týdne pak bude zajištěn jejich svoz. (vru)

(Zdroj:http://novojicinsky.denik.cz/kratce/kratce_region/480933.html, 2009)