Článek: V Lukavci také letos světili úrodu

Fulnek–Lukavec – Ani v letošním roce nepřišel Lukavec, místní část města Fulneku, o prastarý velikonoční zvyk – jízdu kolem osení. Dvacet jezdců na koních se na tradiční žehnání úrodě vydalo hodinu po pravém poledni. V neděli 24. dubna bylo v Lukavci nezvykle živo. Mohl za to, v této místní části Fulneku tradiční a s Velikonoci neodmyslitelně spjatý rituál, takzvaná jízda kolem osení.

Jízda kolem osení je zvyk, jehož kořeny podle místních sahají až někam do doby bitvy na Bílé hoře. Hlavními aktéry rituálu jsou svobodní i ženatí muži na vystrojených koních. „Ti se každoročně sejdou a společně s muzikanty takzvaně zvěstují mrtvýchvstání Ježíše Krista a žehnají úrodě na místních polích,“ vysvětlila průběh slavnosti místní návštěvnice.

Letošní průvod, který jako každoročně odstartoval od bývalého pivovaru, čítal na dvě desítky mužů i koní. Po objetí kruhu u místního kostela a hřbitova, se jezdci za zpěvu modlitby vydali přes pole na horní konec obce. Odtud pokračovali zpět do vesnice, kde byli již netrpělivě očekáváni místními, aby mohli políbit kříž, jež nesl takzvaný jezdec kříže, který jel v čele slavnostního průvodu. „Minulý rok jsme měli dvaadvacet koní, letos to zatím vypadá, že jich bude dvacet,“ řekl jeden z jezdců. Koně místních byli vyzdobeni pentlemi tak, jak předepisují pravidla starého zvyku.

„Zatímco svobodní mládenci mají bílé pentle a ozdoby, ženatí muži mají koně ozdobené barevnými stuhami,“ prozradila jedna z přihlížejících žen.

Jízda kolem osení patří v Lukavci k velmi oblíbeným tradicím. Téměř žádný z místních si ji nenechá ujít. „Žiji tady už hezkou řádku let a každý rok se na jízdu moc těším. V dnešním moderním světě mám pocti, že alespoň něco z těch starých a krásných svátků a zvyků zbylo a dochovalo se,“ svěřil se starší muž.

(Zdroj: 24.4.2011 http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/v-lukavci-take-letos-svetili-urodu20110426.html)