Archiv rubriky: Lukavec v médiích

Článek: Obyvatelé Lukavce na Novojičínsku uctili tradiční jízdou na koních Kristovo vzkříšení

Památku vzkříšení Krista dnes uctili obyvatelé Lukavce na Novojičínsku tradiční jízdou na koních okolo osení. Do polí hodinu po poledni vyjely dvě desítky mužů v černých oblecích. První z nich držel v rukou kovový kříž, který uctil políbením, a pak ho předal dalšímu jezdci. Tuto velikonoční tradici obyvatelé Lukavce, což je místní část Fulneku, dodržují od 17. století.

V posledních několika desetiletích je jejím protagonistou nyní dvaašedesátiletý Václav David. Muž, který na jízdu dnes vyjel už po pětačtyřicáté. „Kdysi jsme měli jízdy dvě. Jezdců bylo hodně. Ráno vyrazili ženatí muži. Odpoledne svobodní. Dnes už obě skupiny jezdí spolu,“ řekl David s tím, že za komunistického režimu měl kvůli jízdě kolem osení problémy se Státní bezpečností. „Jednou mě při výslechu agenti přesvědčovali, abychom do rukou raději vzali prapor a místo zbožných písní zpívali budovatelské,“ vzpomíná. V minulých letech se těžce sháněli koně. „Pamatuji si doby, kdy v obci bylo sedm desítek koní. Dnes je tu jeden,“ řekl. Při každoročních jízdách je proto odkázán na to, zda mu koně chovatelé půjčí. „V minulých letech jsme je sváželi z širokého okolí po jednom. Dnes je na Fulnecku dostatek chovatelů, kteří přivezou až šest zvířat,“ vysvětlil.

„Jezdilo se i v jiných městech. Je to původní německá tradice. Okolní německá města ale byla po válce vysídlena a na jízdu se zapomnělo. Jezdí se jen v Lukavci, který byl vždy český,“ řekl David. I podle Pavlíny Vráblové z Městského informačního centra ve Fulneku se tato tradice udržuje v Česku jen v Lukavci. „Podobnou tradici udržují již jen v Německu Lužičtí Srbové,“ řekla už dříve ČTK. Rajtování, jak se také jízdě kolem osení říká, začíná v neděli před Velikonočním pondělím pravidelně ve 13:00 u kostela v Lukavci. Jede se přes pole nad vesnicí a pak se objíždí horní konec obce. Dále přes louky do osady Nové Dvory.

Jezdci spolu s hudebníky zpívají píseň z 15. století Vstal z mrtvých. Po příjezdu do Lukavce z Kněžího pole se zpívá a hraje píseň Aleluja, zdráv buď náš milý Spasiteli. Muzikanti zahrají jednu sloku písně a pak je svým zpěvem vystřídají jezdci na koních. Cestou kovový kříž uctívají i místní obyvatelé. Z koní jezdci seskočí u památníku padlých vojáků obou světových válek, odtud zamíří do kostela.

(Zdroj: http://www.christnet.cz/magazin/zprava.asp?zprava=23585)

Článek: Letošní rajtování by mělo být slavnostnější

06.04.2012 06:36

Fulnek-Lukavec – Je velikonoční neděle a kolem poledne je v bývalém pivovaru a na návsi v Lukavci, místní části Fulneku, rušno. Na ozdobených koních se sjíždějí jezdci v oblecích, přicházejí muzikanti. Ti všichni se pak vydají ke kostelu, odkud přesně hodinu po poledni vyrazí na Jízdu kolem osení. Takto to v Lukavci chodí už od nepaměti.

Jízda kolem osení nebo také rajtování je lidový zvyk, který v Lukavci přetrvává již čtyři stovky let. V tomto duch je o něm zmínka v kronice Fulneku. „Po bitvě na Bílé hoře přepadávaly hordy rozpadlých vojsk města. Také naše město bylo přepadeno, ale za pomoci sedláků na koních, kteří se sjeli na velikonoční jízdu, se podařilo útok odrazit,“ praví citace zveřejněná také na webových stránkách Lukavce, který je v české republice jediným místem, kde se tento prastarý zvyk dodržuje. Dodržují jej ještě Lužičtí Srbové. „To je na požehnání úrody. V neděli je mše svatá za jezdce okolo osení a za požehnání úrody,“ vysvětlil Václav David, člověk, který letos pojede v čele průvodu jako takzvaný Křížový otec již potřiačtyřicáté. Toto poselství převzal po svém otci, který jezdil už za druhé světové války.

Rajtování začíná v neděli před Velikonočním pondělím pravidelně ve 13 hodin. Od roku 2005 průvod vyjíždí od místního kostela. „Koně se tam dají lépe dohromady. Tam vlastně vytváříme magický kruh, který symbolizuje nekonečno. Vlastně i celá trasa jízdy je do kruhu,“ poznamenal před časem pro redakci Václav David.

Jede se přes pole nad vesnicí a pak se objíždí horní konec obce. Dále přes louky do osady Nové Dvory. Zpívá se píseň asi z 15. století Vstal z mrtvých. Po příjezdu do Lukavce z Kněžího pole se zpívá a hraje píseň Aleluja, zdráv buď, náš milý Spasiteli. Muzikanti zahrají jednu sloku písně a pak je svým zpěvem vystřídají jezdci na koních.

Křížový otec nebo také Kreuzvater veze kříž od domu k domu a lidé jej uctívají políbením. Takto se objede celá obec. Kde je u statku velký dvůr a otevřená vrata, tam udělají jezdci kolo ve dvoře.

Jízdu kolem osení nedokázal přerušit ani komunistický režim, i když snahy byly. „Nechtěli, aby se to jezdilo. Vadil jim kříž. Pořád chtěli zjistit organizátora, brávali mě na výslechy, ale nechci o tom moc mluvit. Jednou jsem jim ale řekl: Jak to chcete zrušit? Začali jste to vy? Vždyť není pamětník? Na to nemáte právo. Nezrušili to nikdy,“ vzpomínal Václav David, jenž přiznal, že jednou se přece jen nejelo. Kvůli počasí.  „Tenkrát napadlo skoro metr sněhu a nedalo se jet. Ale nikdy se to nepřerušilo a naštěstí se nikdy nestalo nic vážného. Akorát jednou, v devadesátém, jsme hasili statek,“ doplnil.

Letos by mělo jet v průvodu 24 koní. „Je to hodně, ale chceme, ať to vypadá, když letos slavíme sedm set let obce,“ nastínil Václav David. Na koních pojedou také dva kaplani, fulnecký a kaplan, jenž slouží nedaleko Nového Města na Moravě. „Jel párkrát a ozval se, že chce letos jet. Takže odslouží mši a přijede,“ uzavřel Václav David.

Autor: Ivan Pavelek

(Zdroj: http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/letosni-rajtovani-by-melo-byt-slavnostnejsi-20120406.html]

Článek: Velikonoce vrcholí. Ve Slezsku vyjela unikátní Jízda kolem osení

Ve stopách svých předků jdou obyvatelé Lukavce, což je místní část Fulneku na Novojičínsku. Od středověku zde udržují na Velikonoční neděli unikátní zvyk, který nemá v Česku obdobu a nedokázali jej přerušit ani komunisté. Jízdou kolem osení zde lidé uctívají vítězství Ježíše Krista nad smrtí.

Také letos na Boží hod vyjel hodinu po poledni za vydatného sněžení od lukaveckého kostela průvod jezdců v čele s „Krojcfotrem“ přinášející zvěst o zmrtvýchvstání Krista. Do sedla letos vyskočilo čtyřiadvacet jezdců, o čtyři více než v minulosti. Obec Lukavec totiž tento rok slaví 700 let od svého založení, lidé se proto rozhodli letošní Jízdu kolem osení udělat ještě slavnostnější a velkolepější.

„Pro nás je Boží hod nejvýznamnějším dnem roku. V Lukavci v tento den vyráží jezdci kolem osení nepřetržitě už od středověku. Jen jednou se jízda nekonala, a to kvůli tomu, že napadlo tři čtvrtě metru sněhu. Letos holt asi trošku promrzneme,“ svěřil se Právu před jízdou jednašedesátiletý Václav David, který jezdí kolem osení již od svých 17 let, nyní již v čele průvodu jako Krojcfotr s křížem.

Dodal, že v Lukavci se kdysi jezdily tyto jízdy dvě. „Ráno vyrazili ženatí muži a odpoledne do sedel vyskočili svobodní. Teď už to ale děláme dohromady. Ženatí jezdci jsou označení barevnými pentlemi, svobodní pak bílými,“ vysvětloval David předtím, než se vydal v čele průvodu za zvuku zvonů kolem hřbitova a pak přes pole kolem vesnice.

Společně s ním vezlo kříž v neděli odpoledne Lukavcem dalších třiadvacet jezdců. Věřící kříž uctívali polibkem, ostatní lidé se mu pak klaněli. Kromě malé vesničky v Moravskoslezském kraji tuto středověkou tradici nikde jinde v České republice lidé neudržují. Ve světě se kolem osení jezdí jen v několika obcích kolem německého Budišína.

Denisa Telaříková, Právo

(Zdroj: http://www.novinky.cz/domaci/264237-velikonoce-vrcholi-ve-slezsku-vyjela-unikatni-jizda-kolem-oseni.html]

Zpráva: Velikonoční akce v Moravskoslezském kraji

Jízda má tradici jen v Lukavci

Fulnek-Lukavec – Až do údobí po bitvě na Bílé hoře sahá tradice Jízd kolem osení neboli Rajtování. Tento velikonoční zvyk v současné době bez přerušení ještě udržují Lužičtí Srbové a jediná obec v České republice, Lukavec, místní část Fulneku. Letošní jízda pojede v neděli 8. dubna ve 13 hodin. Od kostela vyrazí průvod svátečně odděných jezdců na koních a muzikantů, který za zpěvu písně z 15. století „Vstal z mrtvých“ a písně „Aleluja, zdráv buď náš milý Spasiteli“ obejde celou vesnici. V čele průvodu pojede jako „Křížový otec“ letos již po třiačtyřicáté Václav David, zřejmě rekordman v tomto počínání. Jezdci při jízdě jednak zvěstují zmrtvýchvstání Ježíše Krista, a také žehnají polím, aby byla dobrá úroda. Vidět tento ojedinělý křesťanský zvyk, který nezničil ani komunistických režim, je skutečným zážitkem. (ipa)

Zdroj: http://www.denik.cz/pozvanky-na-akce/velikonocni-akce-v-moravskoslezskem-kraji-20120315.html

Zpráva: Pošta plánuje uzavření čtyř poboček v Moravskoslezském kraji

Bílovec – Čtyřem malým obcím v Moravskoslezském kraji hrozí, že přijdou o poštovní pobočky. Česká pošta je chce během tohoto roku nahradit jiným typem služeb, který by částečně provozovaly obce nebo místní podnikatelé. Lidé s tím ale nesouhlasí.

Malé pošty v Bílovci-Lubojatech a Fulneku-Lukavci obsluhují dohromady osm set obyvatel. Jediná pracovnice na každé z nich sedí na přepážce jen pár hodin denně, zbytek dne roznáší dopisy po obci. Tyto dvě pobočky na Novojičínsku chce pošta uzavřít. „Všude se deklarovalo, že ve výkonu veřejné správy bude blíže k občanům a zatím máme zkušenosti, že je tomu naopak. Všechno se lehce zruší, ale hůř se to potom obnovuje,“ rozčiluje se starostka Fulneku Jana Mocová. „Současná poštovní síť je až na některé výjimky stará 150 let. To znamená, že máme pobočky například v místech, kde je o naše služby velmi malý zájem a například někde vyrostlo satelitní městečko v obci a tam pošta naopak vůbec není,“ vyjádřila se mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Místo klasické kamenné pobočky nabízí Česká pošta jiné řešení. Příjem a výdej dopisů a balíků by zajišťovali provozovatelé restaurací nebo obchodů, finanční služby pak motorizovaní pošťáci. „Pokud si člověk bude chtít vybrat peníze, tak se domluví buď s tím pošťákem nebo zavolá na tu spádovou poštu a motorizovaný pošťák mu ty peníze druhý den přiveze,“ uvedla mluvčí České pošty Marta Selicharová. Zrušení poštovní přepážky hrozí i Heřmanovicím a Janovicím na Bruntálsku. Pošta chce nabídnout spolupráci nejdříve radnicím. „Kdybychom byli osloveni, abychom sloužili jako takzvaný partner, tak bychom s tím určitě nesouhlasili. Byly by to určitě náklady ze strany města a samozřejmě, že se snažíme šetřit,“ říká starosta Bílovce Petr Klimek. Uzavření poboček nastane nejdříve v polovině roku. Do té doby plánuje pošta ještě další sérii jednání s radnicemi.

(Zdroj: 3. ledna 2012, http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-ostrava/zpravy/159071-posta-planuje-uzavreni-ctyr-pobocek-v-moravskoslezskem-kraji/]

Článek: Pošta chce uzavřít pobočky ve čtyřech obcích v Moravskoslezském kraji

Čtyři obce v Moravskolezském kraji se ocitly na seznamu míst, kde by Česká pošta ráda zrušila své pobočky. Všechny čtyři obce – Lukavec u Fulneku, Lubojaty u Bílovce, Janovice u Rýmařova a Heřmanovice nedaleko Města Albrechtic – však shodně volají: Poštu nám nechte.Česká pošta hodlá s představiteli jednotlivých obcí jednat a nabízet jim místo klasických poštovních poboček takzvanou službu Partner či Výdejní místo. Podobným způsobem už pošta zrušila pobočky v padesáti obcích v České republice.“Jsou tři hlavní kritéria, podle kterých jsme vybírali. A to dostupnost pobočky zákazníkům, její spádovost a vybavenost lokality, kterou naše pobočka obsluhuje,“ řekla mluvčí České pošty Marta Selicharová.“Dostupnost znamená, jak je obtížné se na poštovní pobočku dostat, ať už pěšky nebo veřejným dopravním prostředkem. Spádovost zase řeší problém férového poskytování služeb – co největšímu počtu lidí za stejných podmínek. Pod pojmem vybavenost jsme pak zjišťovali, co všechno se v okolí pobočky vůbec nachází – firmy, obchodní centra, ale také například bankomat. Z toho vyplývá, že ekonomické ukazatele jsme nebrali v potaz jako první,“ upřesnila Selicharová.

Vadí špatné spojení i výdejní doba

O poštu přišlo už v roce 2008 také více než 1 200 lidí ze Skalice u Frýdku-Místku. Nejprve dočasně, od července následujícího roku napořád. „Lidé si už sice zvykli, ale kdybychom si tehdy mohli vybrat, určitě bychom chtěli poštu zachovat,“ říká předsedkyně osadního výboru ve Skalici Monika Křibíková. Především kvůli starším lidem.

Kde chce pošta rušit pobočky

Heřmanovice
400 obyvatelRýmařov-Janovice
700 obyvatelBílovec-Lubojaty
400 obyvatelFulnek-Lukavec
388 obyvatel

„Pro uložené peníze musí až do pět kilometrů vzdáleného Frýdku-Místku, Bašky nebo Dobré. Ti, co nemají auto, jedou autobusem až do města, kde pak čekají na zpáteční autobus do Skalice. Je to pro ně mnohdy složité, i když třeba jezdí zdarma. Spokojení ale nejsou ani ti mladší. Výdejní místo je otevřené od 16 do 17 hodin, což mnozí z práce nestíhají,“ doplnila Křibíková.Pošta přesto tvrdí, že nové projekty jsou úspěšné a chce v nich pokračovat. „V polovině letošního roku jsme vyhodnotili pilotní projekt. Obce i smluvní partneři se shodli, že kvalita poskytovaných poštovních služeb se v obcích zlepšila,“ řekla Selicharová.

Starostové obcí jsou jasně proti rušení

Přesvědčit zástupce čtyř dotčených obcí v Moravskoslezském kraji bude ale pro poštu složité. Zástupci všech čtyř dotčených nabídku odmítají.“Pro lidi z místní části Rýmařova Janovic je pošta styčným bodem pro spojení se světem. Když o ni přijdou, budou muset dojíždět až do Rýmařova. Určitě s tím souhlasit nebudeme,“ řekl například starosta Rýmařova Petr Klouda.“Zrušení pobočky je první krok ke zrušení poštovních služeb v obci. Pak najednou onemocní paní pošťačka a už to neotevřou vůbec,“ dodal rýmařovský starosta.Ani v Heřmanovicích v Jeseníkách nechtějí o poštu přijít. „Oficiální oznámení o tom, že by se naše pošta měla rušit, nemáme. Nové podmínky, které nám pošta už představila, se nám ale nelíbí. Ty návrhy byly přinejmenším podivné. Chceme zachovat poštu ve stávajícím režimu,“ sdělil starosta Heřmanovic Jan Tomalský.

(Zdroj: 2. ledna 2012, http://ostrava.idnes.cz/posta-chce-zavrit-pobocky-ve-ctyrech-obcich-v-moravskoslezskem-kraji-127-/ostrava-zpravy.aspx?c=A120102_1709483_ostrava-zpravy_sot)

Článek: Pokrytí? V některých částech Ostravy signál chybí

Ostrava – Signál mobilních telefonů na některých místech v Ostravě a okolí není dobrý. Třeba v Koblově, Proskovicích nebo na okraji Vratimova. Když si tam chtějí lidé zavolat, musejí běhat po zahradě s mobilem.

Když jede Lucie Kořistková na návštěvu k rodině do ostravské části Koblov a chce odtud telefonovat, má docela problém. „Uvnitř domu signál není. A venku je jen někde. Pokud chci telefonovat, musím na balkon nebo hledám to správné místo na zahradě,“ popisuje.

Podobně je na tom paní Pavlína, která bydlí na okraji Vratimova. Taky stepuje se služebním telefonem po zahradě a loví signál. To paní Ladě, která se nedávno přestěhovala z Ostravy do asi třicet kilometrů vzdáleného Lukavce, nestačí ani běhat s telefonem okolo domu. Pokud si potřebuje zavolat, musí běžet až na dvě stě metrů vzdálené hřiště.

Místa bez pokrytí

Co popsaný případ, to jiný mobilní operátor. Bílá místa na mapě Ostravy a okolí prostě pořád jsou, i když operátoři neustále pokrytí signálem vylepšují.
Například společnost Vodafone uvádí, že 2G hlasový a datový signál může využít 99,99 procenta populace Ostravy.

Vysokorychlostní 3G hlasový a datový signál, kterým byla Ostrava pokryta v loňském roce v létě, pak 98,13 procenta obyvatel.

„Zhoršený signál mohou někteří obyvatelé zaznamenat uvnitř budov, kde se obecně GSM i 3G signál šíří hůře. Těmto zákazníkům doporučujeme zařízení s názvem Vodafone Vlastní 3G zóna, které po zapojení do pevného internetu vysílá kvalitní mobilní hlasový i datový signál podobně jako wi-fi do okruhu čtyřiceti metrů. Zhoršený signál mohou zákazníci zaznamenat i v případě špatného počasí nebo bouřek,” říká Alžběta Houzarová, zástupkyně tiskového mluvčího společnosti Vodafone.

V plánu jsou nové vysílače

Vodafone má naplánováno, že postaví nové vysílače v ostravském nákupním centru Nová Karolina, v Dolní Datyni, Špluchově, Horních Bludovicích, Horním a Dolním Žukově. V Nové Karolině, kde bude nákupní centrum i desítky bytů dokončeny v příštím roce, počítá s novým vysílačem také T-mobile. „Na vylepšení situace, kde je nižší kvalita signálu, neustále pracujeme.

Vzhledem k tomu, že vybudování základnové stanice je náročnou investicí, ale není možné vylepšit pokrytí na všech místech najednou. Proto například v Lukavci v letošním roce neplánujeme vybudování nové základnové stanice,“ říká Martina Kemrová, tisková mluvčí společnosti T-mobile.

Také společnost Telefónica uvedla, že soustavně investuje do dalšího rozvoje pokrytí. Hlavně v průmyslových zónách, administrativních objektech a nákupních centrech. A reaguje prý i na podněty zákazníků. „Nejpozději na začátku roku 2012 dojde k posílení pokrytí v lokalitách Ostrava – Nová Karolina, Ostrava – IQ Park a Stará Ves nad Ondřejnicí,“ vyjmenoval tiskový mluvčí společnosti Telefónica Martin Žabka.

Autor: Iva Havlíčková

Zdroj: http://www.denik.cz/moravskoslezsky-kraj/pokryti-v-regionu-v-nekterych-castech-ostravy-sign.html