Článek: Letošní rajtování by mělo být slavnostnější

06.04.2012 06:36

Fulnek-Lukavec – Je velikonoční neděle a kolem poledne je v bývalém pivovaru a na návsi v Lukavci, místní části Fulneku, rušno. Na ozdobených koních se sjíždějí jezdci v oblecích, přicházejí muzikanti. Ti všichni se pak vydají ke kostelu, odkud přesně hodinu po poledni vyrazí na Jízdu kolem osení. Takto to v Lukavci chodí už od nepaměti.

Jízda kolem osení nebo také rajtování je lidový zvyk, který v Lukavci přetrvává již čtyři stovky let. V tomto duch je o něm zmínka v kronice Fulneku. „Po bitvě na Bílé hoře přepadávaly hordy rozpadlých vojsk města. Také naše město bylo přepadeno, ale za pomoci sedláků na koních, kteří se sjeli na velikonoční jízdu, se podařilo útok odrazit,“ praví citace zveřejněná také na webových stránkách Lukavce, který je v české republice jediným místem, kde se tento prastarý zvyk dodržuje. Dodržují jej ještě Lužičtí Srbové. „To je na požehnání úrody. V neděli je mše svatá za jezdce okolo osení a za požehnání úrody,“ vysvětlil Václav David, člověk, který letos pojede v čele průvodu jako takzvaný Křížový otec již potřiačtyřicáté. Toto poselství převzal po svém otci, který jezdil už za druhé světové války.

Rajtování začíná v neděli před Velikonočním pondělím pravidelně ve 13 hodin. Od roku 2005 průvod vyjíždí od místního kostela. „Koně se tam dají lépe dohromady. Tam vlastně vytváříme magický kruh, který symbolizuje nekonečno. Vlastně i celá trasa jízdy je do kruhu,“ poznamenal před časem pro redakci Václav David.

Jede se přes pole nad vesnicí a pak se objíždí horní konec obce. Dále přes louky do osady Nové Dvory. Zpívá se píseň asi z 15. století Vstal z mrtvých. Po příjezdu do Lukavce z Kněžího pole se zpívá a hraje píseň Aleluja, zdráv buď, náš milý Spasiteli. Muzikanti zahrají jednu sloku písně a pak je svým zpěvem vystřídají jezdci na koních.

Křížový otec nebo také Kreuzvater veze kříž od domu k domu a lidé jej uctívají políbením. Takto se objede celá obec. Kde je u statku velký dvůr a otevřená vrata, tam udělají jezdci kolo ve dvoře.

Jízdu kolem osení nedokázal přerušit ani komunistický režim, i když snahy byly. „Nechtěli, aby se to jezdilo. Vadil jim kříž. Pořád chtěli zjistit organizátora, brávali mě na výslechy, ale nechci o tom moc mluvit. Jednou jsem jim ale řekl: Jak to chcete zrušit? Začali jste to vy? Vždyť není pamětník? Na to nemáte právo. Nezrušili to nikdy,“ vzpomínal Václav David, jenž přiznal, že jednou se přece jen nejelo. Kvůli počasí.  „Tenkrát napadlo skoro metr sněhu a nedalo se jet. Ale nikdy se to nepřerušilo a naštěstí se nikdy nestalo nic vážného. Akorát jednou, v devadesátém, jsme hasili statek,“ doplnil.

Letos by mělo jet v průvodu 24 koní. „Je to hodně, ale chceme, ať to vypadá, když letos slavíme sedm set let obce,“ nastínil Václav David. Na koních pojedou také dva kaplani, fulnecký a kaplan, jenž slouží nedaleko Nového Města na Moravě. „Jel párkrát a ozval se, že chce letos jet. Takže odslouží mši a přijede,“ uzavřel Václav David.

Autor: Ivan Pavelek

(Zdroj: http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/letosni-rajtovani-by-melo-byt-slavnostnejsi-20120406.html]