Článek: Velikonoce vrcholí. Ve Slezsku vyjela unikátní Jízda kolem osení

Ve stopách svých předků jdou obyvatelé Lukavce, což je místní část Fulneku na Novojičínsku. Od středověku zde udržují na Velikonoční neděli unikátní zvyk, který nemá v Česku obdobu a nedokázali jej přerušit ani komunisté. Jízdou kolem osení zde lidé uctívají vítězství Ježíše Krista nad smrtí.

Také letos na Boží hod vyjel hodinu po poledni za vydatného sněžení od lukaveckého kostela průvod jezdců v čele s „Krojcfotrem“ přinášející zvěst o zmrtvýchvstání Krista. Do sedla letos vyskočilo čtyřiadvacet jezdců, o čtyři více než v minulosti. Obec Lukavec totiž tento rok slaví 700 let od svého založení, lidé se proto rozhodli letošní Jízdu kolem osení udělat ještě slavnostnější a velkolepější.

„Pro nás je Boží hod nejvýznamnějším dnem roku. V Lukavci v tento den vyráží jezdci kolem osení nepřetržitě už od středověku. Jen jednou se jízda nekonala, a to kvůli tomu, že napadlo tři čtvrtě metru sněhu. Letos holt asi trošku promrzneme,“ svěřil se Právu před jízdou jednašedesátiletý Václav David, který jezdí kolem osení již od svých 17 let, nyní již v čele průvodu jako Krojcfotr s křížem.

Dodal, že v Lukavci se kdysi jezdily tyto jízdy dvě. „Ráno vyrazili ženatí muži a odpoledne do sedel vyskočili svobodní. Teď už to ale děláme dohromady. Ženatí jezdci jsou označení barevnými pentlemi, svobodní pak bílými,“ vysvětloval David předtím, než se vydal v čele průvodu za zvuku zvonů kolem hřbitova a pak přes pole kolem vesnice.

Společně s ním vezlo kříž v neděli odpoledne Lukavcem dalších třiadvacet jezdců. Věřící kříž uctívali polibkem, ostatní lidé se mu pak klaněli. Kromě malé vesničky v Moravskoslezském kraji tuto středověkou tradici nikde jinde v České republice lidé neudržují. Ve světě se kolem osení jezdí jen v několika obcích kolem německého Budišína.

Denisa Telaříková, Právo

(Zdroj: http://www.novinky.cz/domaci/264237-velikonoce-vrcholi-ve-slezsku-vyjela-unikatni-jizda-kolem-oseni.html]