Článek: Vydařené oslavy výročí kaple

Fulnek-Děrné – (val) Na dvě stě lidí se v neděli zúčastnilo oslavy k výročí kaple Nejsvětější Trojice Na Hájku poblíž Děrného u Fulneku.

U třísetleté kaple, která je v současnosti kulturní památkou, bylo pro návštěvníky připraveno bohaté občerstvení, lavičky a pro případ nepěkného počasí velký stan. Počasí se však vydařilo a zúčastnění zažili odpoledne plné zábavy a pohody. „Lidové i jiné písně nám zahrálo trio muzikantů z blízkého okolí, zazpívali jsme si a poslechli proslov faráře i Jiřího Svobodníka, který zmínil historiii a pověsti týkající se kaple,“ popsal průběh odpoledne Stanislav Šmeidler, který se společně s dalšími lidmi stará o drobné sakrální stavby v okolí už několik let.

„Kaple Na Hájku tvořila dříve společně s dvěma dalšími v krajině trojúhelník – Boží oko – symbol Svaté Trojice. Pověst o vzniku kaple má dvě podoby. V obou se objevuje motiv šlechtice na koni, který se topil ve zdejších bažinách. Podle jedné verze se utopil a kaple byla vystavěna na jeho památku, podle verze druhé se zachránil voláním o pomoc ke Svaté Trojici a kapli vystavěl sám jako výraz vděku,“ řekl k historii Jiří Svobodník.

V uplynulých dvou letech byla v kapli provedena rozsáhlá rekonstrukce. „Byla zde kompletně vyměněna střecha, kaple byla nově vydlážděna, bylo provedeno odvodnění a nahozena nová sanační omítka,“ popsal nejvýraznější změny Šmeidler. Celkové náklady přesto nepřesáhly částku padesát tisíc korun, za což je podle Šmeidlera nutné poděkovat sponzorům a lidem, kteří prováděli opravné práce zdarma. Ruku k dílu přiložila řada firem i podnikatelů, na střechu přispělo město Fulnek i další větší i menší dárci.

V současné době se o kapli, která stojí při cestě z Fulneku do Lukavce, starají převážně lidé z Lukavce.

(Zdroj: Region – týdeník okresu Nový Jičín, út 25. října 2005, č. 43)

Fotografie z oslav 300 let výročí kaple v roce 2005

(Zdroj: CD Aleše Ohnheisera)