Článek: V Lukavci se loučili se zimou a přivítali jaro

Fulnek-Lukavec – Dva týdny před Velikonoční nedělí se podle starých tradic vynáší smrt ze vsi. Slavnostní průvod prochází vesnicí s panáky Mařeny a Mařáka, které nakonec spálí. Průvod tak vymění ztvárněnou smrt za mladé, ozdobené stromky, symbolizující nový začátek, jaro a pronesou je vesnicí nazpátek.

V Lukavci vynášeli smrt po dlouhé přestávce. Několik let byl tento zvyk téměř zapomenut a díky fulneckým organizacím a přičinení místních se znovu hlásí o slovo. „Naposledy chodili v roce 2003 skauti, ale od té doby až do dneška to jako by usnulo,“ potvrdil organizátor akce ze strany Lukavce Václav David. Účast na průvodu byla menší než v minulosti. Částečně to zavinilo deštivé počasí, které celou neděli panovalo. Průvod posílilo zejména na duchu občanské sdružení Comenius Fulnek v rámci projektu EDU & ART, lidi pak dodal divadelní spolek při Městském kulturním centru ve Fulneku. „Jako dítě si pamatuji tu úžasnou atmosféru, která tady byla vždy kolem velikonoc. Takže na mě dýchla taková ta nostalgie, spojila jsem se s panem Davidem a pokoušíme se tu tradici vynášení smrti v Lukavci obnovit,“ vysvětlila místopředsedkyně sdružení Pavlína Vráblová. Ta také zajišťovala malé pohoštění v podobě napečených buchet a čaje s tajemnou příměsí čehosi, co rozzářilo oči všem, kdo okusili nápoj.

Průvodu se zúčastnil i divadelní spolek, který v současnosti nacvičuje v prostorách kulturního střediska svou premiéru. „Comenius se snaží podporovat kulturní dění ve Fulneku a divadelní spolek tu kulturu podporuje svým způsobem také. Tudíž jsme spojili síly a byla z toho nedělní zábava,“ přiblížila vedoucí ochotníků Markéta Justová, jež se průvodu taktéž zúčastnila. Nálada skupiny vzdorovala všem rozmarům počasí, a ačkoli se deštníků v průvodu krutě nedostávalo, nenahlodalo to odhodlání fulneckých a lukaveckých občanů obnovit tradici vynášení smrti. „Pokud ta nedělní akce vzbudila zájem u lidí, tak nevidím důvod, proč by se neměla konat i příští rok. Všechno je to o tom, jestli budou lidé chtít,“ uzavřel David.

(Zdroj:http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/v-lukavci-se-loucili-se-zimou-a-privit20090330.html,Veronika Růčková, 31.3.2009, 10:12)