Článek: Úředníkům vadí, že čápi nepoužívají upravená hnízda

FULNEK

Úředníci odboru životního prostředí radnice ve Fulneku povolali ochránce přírody, aby vyřešili problém, který nastal s našimi asi největšími opeřenými živočichy – čápy.

Na několika místech ve Fulneku nechala radnice upravit pro tyto majestátní ptáky jejich hnízda, aby ptáky neohrožovaly například přes léto fungující komíny či elektrické dráty.

Čápům se však po návratu z teplých krajin upravená hnízda nelíbí a začali si stavět jiná. Většinou nedaleko těch starých a na sloupech elektrického napětí. Tam je ale nechtěji trpět energetici, neboť se obávají, že čapí hnízda mohou zkratovat elektrické vedení a zároveň těmto chráněným ptákům hrozí smrt.

Například ve Fulneku – Stachovicích přestavěli ochránci přírody velké hnízdo na komíně restaurace U splavu, neboť vichr jej nahnul tak, že mu hrozilo zřícení. Čáp, který se před čtrnácti dny vrátil, však o předělané hnízdo neprojevil zájem a začal si budovat nové kousek od hospody na sloupech elektrického napětí.

Podobně dopadl pokus postavit podložky pro čapí hnízdo ve Fulneku – Lukavci, kde původní hnízdo už není. Přestože tam lidé a ochránci přírody vybudovali několik náhradních podložek pro nová hnízda, čápi si postavili zcela nové hnízdo na sloupu elektrického napětí.

„Je vidět, že si příroda nedá poručit, “ říká s úsměvem jednatel Českého svazu ochránců přírody z Valašského Meziříčí Milan Orálek. Tento svaz vybudoval na ploše tří krajů na Moravě už asi šedesát umělých hnízdiš’t čápů. „Na druhé straně nikdo čápům nevysvětlí, že stavět hnízda na sloupech je pro ně nebezpečné. A že náhradní hnízda a podložky stavíme pro jejich bezpečnost.“ Dodává, že v mnoha případech například komíny, na nichž si čápi postaví hnízda, topí i přes léto. „Dokonce jsme zažili případ, kdy čápům jejich hnízdo co chvíli chytlo. Museli udusávat oheň zobákem a nohama. Nechtělo se jim ale z komína, ač byli celí černí od kouře, až si je lidé pletli s vzácnějšími černými čápy. Dokonce si museli vždy dolétnout na chvli na jiný komín a nadýchat se čerstvého vzduchu,“ říká Milan Orálek.

Ochránci přírody však mají řešení. „Čápy na sloupech necháme, dokud se nevylíhnou mladí. Když jsou pak ti mladí velcí jako slepise a neumějí ještě létat, přeneseme je i s hnízdy na místa, do nichž se jejich rodičům nechce. Většinou pak ale kvůli mláďatům dostanou rozum. I když jsou nejdříve trochu naštvaní,“ říká Milan Orálek.

(Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?r=Cmfsevermora&c=krajmoravskoslezskyr_2_2, 16.4.2005)