Článek: Ornitologové jsou znepokojeni, že mnozí čápi se ještě nevrátili

Nový Jičín

Znepokojeni jsou v posledních několika týdnech jak ochranáři a ornitologové, tak někteří lidé, kteří bydlí u čapích hnízd. Ti byli zvyklí, že čápi přilétali z míst svého hnízdění běžně už v březnu a na počátku dubna. Některá ptačí hnízda však doposud zejí prázdnotou. Podle ochranářů prý znatelně více než v jiných letech.

Čápi se do nich zatím nevrátili a někteří ornitologové míní, že pokud je neobsadí čápi tento týden, zůstanou hnízda letos osiřelá.

Ochránci přírody jsou znepokojeni. „Volal nám například jeden pán ze Skaličky. Je to pan učitel, učí přírodovědu a pravidelně si zapisuje přílet čápa do této obce. Ale telefonoval nám, že letos ještě nepřiletěl, přestože tam bývá obvykle už třetího dubna,“ říká jednatel valašskomeziříčské pobočky svazu Milan Orálek.

Ten proto s ornitology o předminulém a minulém víkendu objížděl evidovaná čapí hnízda v okresech Moravskoslezského, Zlínského a Olomouckého kraje, aby zjistil, kde všude čápi po zimě chybí.

„Přestože někde čápi přiletěli, situace je pořád špatná. Už dlouho se nic podobného nestalo. A my si ani nemůžeme hrát na chytré, protože nevíme, proč někam čápi nepřiletěli,“ řekl Milan Orálek. „Možná, že za to může zima, která byla celosvětově letos divná. Možná někde čápi uhynuli nebo je něco zastavilo. „Milan Orálek řekl, že ornitologové naposledy zaznamenali podobnou situaci na počátku devadesátých let mimulého stoletíl po vypuknutí války v Zálivu.

„Tehdy čápi rovněž na některá místa nepřiletěli v termínu. Nikdo to nikdy nepotvrdil, ale ornitologové tehdy zvažovali, zda za to nemůžou požáry ropných vrtů. Jestli náhodou čápy ty husté, mohutné dýmy nedezorientovaly.“

Čápi chybějí například v Bobrkách na Vsetínsku, v Lešné u Valašského Meziříčí, v Zubří a na dalších místech, například ve starém čapím hnízdě na valašskomeziříčské gobelínce,“ řekl Milan Orálek.

Dodal, že zmatky panují také v některých hnízdech, kde se už čáp letos objevil. „Z některých hnízd totiž čáp zase někam zmizel, i když už tam byl. Jako by se navzájem hledali,“ řekl jednatel valašskomeziříčského svazu ochránců přírody.

Čápům se přitom na Moravě líbí. Nejvíce v zemi je jich na Břeclavsku, Novojičínsko patří v počtu evidovaných čápů na druhé místo.

(Zdroj: MF Dnes, 26.4.2005)