Záchrana dívky pod traktorem dopadla šťastně

Tiskový mluvčí
31. 08. 2008, 17:16:00

Zřejmě bez větších zdravotních problémů skončila v neděli 31.8.2008 pro sedmnáctiletou dívku vážně vypadající dopravní nehoda podomácku vyrobeného traktoru s jednonápravovým valníkem, který se převrátil při sjíždění prudkého svahu na lesní cestě mezi dvěma vesnicemi u Fulneku (okres Nový Jičín). Aby hasiči zaklíněné dívce co nejrychleji pomohli, dali přednost svým devíti párům rukou před silnou, avšak ne tak rychlou technikou.

Operační středisko hasičů obdrželo informaci o nehodě u fulnecké části Lukavec od Zdravotnické záchranné služby v neděli po 13. hodině. Na místo ihned vyjely dvě jednotky hasičů – a to ze stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v Bílovci a dobrovolní hasiči z Fulneku. Na místě pak zasahoval i vyprošťovací speciál Tatra 815 ze stanice HZS MSK v Novém Jičíně.

Hasiči z obou jednotek z Novojičínska přijeli na místo téměř současně. Dívka byla zaklíněná pod převráceným traktorem, ale byla při vědomí. Po rychlé konzultaci s lékařem rychlé záchranné služby se hasiči spolehli na sílu svých paží a v devíti mužích nazvedli asi tunový traktor bez střechy asi o patnáct centimetrů nahoru. To jim stačilo k vytažení dívky. Traktor pak zajistili klíny.

Lékař rychlé záchranné služby, kterému děvče předali, naštěstí na místě nehody nezjistil žádná vážná zranění či zlomeniny. Zda náhodou neutrpěla vnitřní zranění, musela potvrdit kontrola v nemocnici. Její výsledky nemáme k dispozici.

Z traktoru neunikly téměř žádné provozní kapaliny. Hasiči pak pomocí vyprošťovací Tatry odtáhli valník asi o dvacet metrů a asistovali při jeho otočení na kola.

Traktor patrně řídil o dva roky starší přítel dívky. Oba měli velké štěstí. „Pocházím ze sousední obce, a tak znám i lesy okolo, včetně zdejších cest. Proto jsem měl zpočátku strach, aby se do nehody nepřipletli i turisté, nebo cyklisté,“ poznamenal velitel hasičského zásahu.

(Zdroj: http://www.hzsmsk.cz/?ID=1273 , 6. 3. 2015)