X. Setkání Lukavců v Lukavci u Fulneku i s videem z fotek

Všechno začalo povodněmi v srpnu 2002. Zatopenému Lukavci (u Lovosic) tenkrát finančně pomohl Lukavec (u Hořic). S pomocí přišly i další stejnojmenné obce. Když voda opadla a nejdramatičtější situace pominula, všechny čtyři Lukavce se dohodly, že v budoucnu budou v přátelských vztazích pokračovat — uskuteční se vzájemné návštěvy fotbalistů, hasičů a dalších, kteří si mají co říci.

Proto se v roce 2003 uskutečnilo I. setkání čtyř Lukavců v Lukavci u Lovosic. To už bylo v lovosickém Lukavci veseleji — proběhlo fotbalové utkání mezi Lukavci, hasičská soutěž, folklórní vystoupení Lužických Srbů, kteří výrazně pomohli při záplavách, večer taneční zábava. Nejdůležitější byla však osobní setkání lidí — těch, kteří projevili solidaritu, i těch, kteří pomoc potřebovali.

Možná si tenkrát nikdo nedovedl představit, že by tradice setkávání čtyř Lukavců pokračovala ještě za 20 let. Ale opak je pravdou, po 20 letech se 10. setkání uskutečnilo právě u nás, v Lukavci u Fulneku. Po pětileté přestávce způsobené především covidovou pauzou jsme v sobotu
24. 6. 2023 přivítali hosty z Lukavce u Pacova, Lukavce u Hořic a Lukavce u Lovosic. A nepřijelo jich málo! Celkem 110 Lukavjáků z Čech. A více než 100 místních, kteří se podíleli na přípravě, organizaci a účastnili se soutěží. A další občané přišli podpořit celou akci i přes chladnější počasí. A že bylo na co koukat!

Starostové jednotlivých obcí zahájili setkání v 10 hodin na hřišti TJ Sokol Lukavec. Následný kulturní program zajistila Základní umělecká škola z Fulneku. Jako první to rozjela swingová partička pana učitele Maléře, zatančily nám absolventky 1. stupně z tanečního oddělení paní učitelky Tarčové, na bubny zahrál Jakub David ze třídy pana učitele Petříka, na kytaru žáci ze třídy pana učitele Besedy a v samém závěru už část diváků téměř tančila se skupinou Never more.

Mezitím už byly zahájeny sportovní turnaje – fotbalový – muži a volejbalový – ženy. U myslivecké chaty se mohl zúčastnit každý Lukavják přihlásit do soutěže ve střelbě ze vzduchovky.

Sportující i diváky pak v průběhu celého dne lákaly různé dobroty. V kavárně výborná káva s koláčky, frgály a také s domácími buchtami a zákusky, které přinesly místní pekařky. U „uzáku“ se parta z „Pusté Luky“ měla co ohánět, aby stíhali uspokojit všechny objednávky na „cigáro“, klobásu nebo hermelín. Čepovalo se pivo, birell, kofola, malinovka, mohli jsme ochutnat výborný zvěřinový guláš od myslivců na myslivecké chatě nebo si dát třeba párek v rohlíku nebo hranolky, v pozdějších hodinách grilované steaky. A také si něčím ostřejším připít s hosty na zdraví.

Hostům z ostatních Lukavců jsem se mohli pochlubit zrekonstruovanou hasičárnou, před kterou jsme pro účely setkání umístili výstavku automobilových veteránů a ve společenské místnosti byla výstava „Dění v Lukavci na fotografiích“ – fotky z akcí našich spolků. Byl otevřen kostel sv. Jana Křtitele a sv. Barbory s možností komentované prohlídky a v neposlední řadě byla zpřístupněna budova osadního výboru, rovněž nově opravená. Uvnitř se mohli návštěvníci kochat výrobky Zdeňky Ohnheiserové, její měděné šperky a výrobky z černého drátu nesou certifikát regionálního produktu pro Moravské Kravařsko.

Pro děti byly na hřišti k dispozici výtvarné dílničky, ve kterých si mohly vyrobit nějakou drobnost. Velký zájem byl o malování na obličej a „tetovací“ studio.

Odpoledne pokračovalo dalšími soutěžemi – nohejbalovým turnajem, hasičskou speciální soutěží – hasičské dovednosti pro muže i ženy a soutěží „Člověče nezlob se“, ve které soutěžili 4 soutěžící z každého Lukavce se svým starostou. Poslední soutěží bylo tradiční přetahování lanem o titul nejsilnější Lukavec.

Odpolední hodiny zpestřila kapela Alfa band, která k poslechu nabídla swingové, filmové a taneční melodie.

V podvečer jsme vyhlásili výsledky jednotlivých soutěží. Jak již zaznělo na předešlých setkáních: „Není důležité zvítězit, ale přesto se musíme pochválit!“ Našemu Lukavci se velmi dařilo, zvítězili jsme v ženském volejbalu a ve střelbě vzduchovkou v obou kategoriích. Závěrem se rozloučili všichni starostové, poděkovali za skvělou organizaci a předali štafetu do Lukavce u Pacova. Definitivní tečku za celým dnem obstarala fulnecká kapela Retex, která roztančila všechny Lukavjáky.

X. Setkání Lukavců je za námi. Nebylo jen o soutěžení, ale i o přátelských vztazích mezi obcemi a jednotlivci, o zájmu jeden o druhého, o pokračování tradice. Ale je třeba říct, že bez podpory více než 15 větších sponzorů a mnoha občanů a příznivců naší obce, bychom takto velkou akci nemohli zorganizovat. Patří jim velký dík. A všem lukaveckým spolkům, organizátorům a soutěžícím.

TJ Sokol Lukavec, Osadní výbor, SDH Lukavec, Lukavecká banda, MS Lukavec, ČČK Lukavec