Článek: V Lukavci chodí průvod od nepaměti

Fulnek-Lukavec (ipa) – Zhruba čtyři desítky různých postaviček obcházely v sobotu 2. února 2008 odpoledne Lukavec, místní část Fulneku. Začal masopust.

Tak jako v každém masopustním průvodu, i v tom v Lukavci kráčel v čele medvědář s medvědem. Antonín Sokol ho dělá asi dvacet „Slíbil jsem starostovi, že to do padesátky dotáhnu, a ten mě teď přemlouvá, abych to vydržel do šedesáti. Tak nad tím budu přemýšlet,“ prozradil Sokol. Kdysi chodíval v kožichu, ve kterém dělníci z místního pivovaru rozváželi pivo, a k němu měli vyrobenou hlavu. „Časem se to ale zničilo, a tak jsme asi před patnácti roky vyrobili tuto masku,“ vzpomínal Sokol, jenž si masopustního veselí užíval. Jen to poměrně teplé počasí mu vadilo. „Počasí, jaké je dnes, je pro medvěda nejhorší. Když se musí hýbat, tak se mu začne přehřívat kožich. Nejlepší počasí pro medvěda je tak mínus patnáct,“ poznamenal.

Mezi pamětníky patřili i ženich s nevěstou. Miroslav Ohnheiser kráčel v bílých svátečních šatech již posedmé. „Ne že bych si na chození v ženských šatech potrpěl, ale někdo to dělat musí,“ řekl a dodal, že rozumově jej ženská podoba nijak neovlivňuje. Jeho partner Jiří Pavera šel jako ženich teprve podruhé, ale v průvodu šel už poosmnácté. „Pro ženicha je to asi nejnáročnější. Člověk chodí v čele, musí vejít do každé chalupy kvůli pozvání na večerní pochování basy. A proto taky by měl zůstat nejdéle střízlivý,“ popsal úskalí své role Jiří Pavera.

Masopustní průvod v Lukavci má dlouhodobou tradici. Jeho asi nejstarší účastník Václav David řekl, že jej pamatuje asi osmapadesát let. „Kdysi to dělávali sokoli, pak hasiči, teď občanský aktiv. Někdy je nás méně, jindy více. Letos je to navíc hodně omlazené, což je dobře,“ pochvaloval si David. Dlouhou tradici masopustního průvodu povtrdila i Arnoštka Šimečková, která se přivdala do obce v padesátém roce. „Tenkrát se ale ještě chodilo jenom s harmonikou,“ uzavřela tím, že je dobře, že tato lidová tradice v obci přetrvává.

(Zdroj: týdeník okresu Nový Jičín, Region, úterý 5.2.2008, ročník 17, číslo 6)