Článek: Smrt holčičky otrávené muchomůrkou bude bez trestu

Ostrava – Za smrt sedmileté dívky z Ostravy, která se v srpnu loňského roku otrávila muchomůrkou zelenou, nebude nikdo stíhán.

K tomuto závěru po více než půlročním vyšetřování dospěla ostravská policie, která případ v těchto dnech odložila s tím, že lékaři nepochybili.

„Úmrtí děvčátka předcházel výlet rodiny do lesa a sbírání hub v okolí obce Lukavec. Houby byly základem pro guláš, který měla rodina o dva dny později na oběd,“ řekla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. Kromě dívky jedli guláš také rodiče a tříletý bratr. Později se u dětí objevily zažívací potíže. Matka je proto vzala k pediatrovi, který po vyšetření rozhodl o tom, že dostačující bude domácí léčba. Ve večerních hodinách rodiče s dětmi navštívili pohotovost. I zde je však lékař po vyšetření poslal domů. Následující den došlo k prudkému zhoršení zdravotního stavu. Děti skončily v Městské nemocnici v Ostravě-Fifejdách, odkud byla dívka převezena do Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě, kde i přes okamžitou vysoce specializovanou pomoc však zemřela.

„Soudní znalec stanovil jako bezprostřední příčinu smrti otok mozku, který se rozvinul jako důsledek poškození vnitřních orgánů při otravě toxiny muchomůrky zelené,“ konstatovala Holčáková.

Lékaři nepochybili

Policisté zjišťovali, zda některý z lékařů, kteří dívku vyšetřovali, nepochybil. To se však nepotvrdilo. Jak již dříve uvedla mluvčí nemocnice v Ostravě-Fifejdách Anna Vidiševská, problém byl v tom, že rodiče lékařům o houbách řekli až na poslední chvíli.

„Sedmiletá dívka přišla do Městské nemocnice Ostrava v noci z pondělka na úterý. Rodiče sdělili, že dítě zvrací. To je v létě u malých dětí velmi běžné. Protože i přes aktivní dotazování lékařů na dietní chyby nebyly zjištěny žádné závažné skutečnosti, bylo dítě po vyšetření propuštěno do domácího léčení s poučením rodičů. V úterý dopoledne přišli rodiče do nemocnice podruhé. Dítě bylo ve vážném zdravotním stavu, lékaři provedli další vyšetření a rodiče až poté na opětovný a výslovný dotaz lékaře uvedli, že v sobotu jedli houby, které sbírala celá rodina včetně dětí. Dívka jedla jídlo připravené z hub opakovaně po dva dny. Lékaři okamžitě kontaktovali specializované pracoviště ve Fakultní nemocnici v Porubě a zařídili převoz,“ uvedla již dříve mluvčí Městské nemocnice Ostrava Anna Vidiševská. Mírnější příznaky otravy lékaři konstatovali také u tříletého bratra, toho se ale naštěstí podařilo zachránit.

„Terapeutický postup lékařů byl shledán de lege artis, tedy v souladu s dostupnými poznatky lékařské vědy. Ze samotných příznaků bez údaje o požití hub v anamnéze otravu houbami poznat nelze. Průběh otravy u děvčátka se projevoval zpočátku příznaky, které mohou mít i další, častější choroby,“ řekla Holčáková, která zdůraznila, že ani včas stanovená diagnóza však nemusela vést k záchraně života. U dětí do deseti let věku je totiž úmrtnost po požití muchomůrky zelené vysoká.

Více o případu otravy houbami čtěte ZDE.

Co dělat, když je zle

Pětadevadesát procent smrtelných otrav má na svědomí muchomůrka zelená, která je často zaměňována za masák nebo žampion. Nejvíce jedu je obsaženo v lupenech na spodku klobouku (v jednom klobouku je smrtelná dávka pro jednu až dvě osoby). Jed není zničitelný ani varem, ani sušením.

K prvním příznakům otravy patří bolesti břicha, zvracení a průjmy, jež se objevují za šest až dvanáct hodin po konzumaci. Postižený příznaky většinou podcení, přičítá je špatné úpravě pokrmu. Trávící obtíže za několik hodin vymizejí a následuje období zdánlivého zlepšení.

Laika to uklidní, a v tom spočívá největší zrádnost jedu. Do jednoho až tří dnů se totiž rozvine jaterní a ledvinové selhání. Teprve pak se postižený dostává na nemocniční lůžko, tedy značně opožděně, kdy už je účinnost všech léčebných metod omezená. Abyste se vyhnuli tzv. nepravým otravám z hub, musíte sebrané plodnice správně skladovat a rychle a řádně zpracovat.

Máte-li podezření, že jste snědli jedovatou houbu, snažte se okamžitě vyvolat zvracení buď podrážděním zadní strany hltanu a kořene jazyka prstem či lžící, nebo vypitím přesolené vody.

Průjem nepotlačujte, protože přispívá k odstranění neabsorbovaných jedů.

Odjeďte ihned do zdravotnického zařízení a vezměte s sebou zbytek nasbíraných hub. Usnadníte tím identifikaci jedu.

Autor: Jaroslav Perdoch

Zdroj: http://www.denik.cz/z_domova/otrava_houbami20090316.html