Článek: Nad Fulnekem se roztočí vrtule elektráren

Město chce ušetřit energii a přijít k penězům

Několik desítek třílistových vrtulí se možná do několika let roztočí nad Fulnekem.

Ivan Pavelek

FULNEK Komenského město se vážně začalo zabývat nabídkou firmy, která provádí výstavbu větrných elektráren. “Poslali nám mapu, kde udělali puntíky. Chceme ale těch lokalit navrhnout více a uvidíme,” zmínil se na jedné z veřejných schůzí vedoucí odboru územního rozvoje a životního prostředí fulnecké radnice Vojmír Satke. V úvahu pro výstabu stožárů přicházejí místní části Dolejší Kunčice, Vlkovice území od Lukavce na Nové Dvory a možná okolí Jestřábí. “Musejí to být samozřejmě vyšší lokality,” dodal Satke.

Podle místostarosty Fulneku Jaroslava Štekbauera na větrných elektrárnách město může jen vydělat. “Za každý vyrobený kilowatt ještě dostaneme peníze,” řekl. Satke připomněl, že například na chod veřejného osvětlení město vynakládá ročně přes dva miliony korun. “Mohlo by se to využít třeba na to. Je to jedna z možností, jak ušetřit energii a ještě přijít k penězům,” poznamenal Satke a vykreslil situaci z Rakouska. “Tam jsem ve vesnici menší než jsou Stachovice napočítal třiačtyřicet stožárů. Mají je tam v pěti sestavách, natočené tak, aby vrtule chytaly vítr ze všech směrů,” přiblížil Satke. Mírné obavy ze záměru měl zpočátku fulnecký starosta Josef Dubec. “Jsem trochu konzervativní a nejsem zrovna příznivcem těchto věcí,” přiznal starosta. Mínění změnil po návštěvě Německa, jeho východní části. “Překvapilo mě, kolik tam toho mají. A tak si říkám, že když vezmeme v úvahu příslovečnou německou preciznost a skutečnost, že to tam funguje, musím změnit názor,” doplnil starosta.

Výstavba větrných elektráren ve Fulneku by měla být dlouhodobou záležitostí na příští možná čtyři roky. O stavbě několika stožárů již dříve uvažovali v Odrách, kde je vhodná lokalita v místní části Veselí. Jinak lze na Novojičínsku spatřit několik individuálních staveb těchto elektráren.

(Zdroj: Novojičínský deník, úterý 11. dubna 2006, VI/86)