Článek: Města se spojila kvůli vodovodu

Generace obyvatel Lukavce, Jílovce a Bravinného trpěly suchem, lidé nyní mají po problému

Fulnek – Lidé z fulneckých místních částí Lukavec a Jílovec, stejně tak i občané Bravinné, místní části Bílovce, si přestanou připadat jako na africké poušti.

Mnoho let se museli spoléhat na své studny, přitom stačilo, aby v létě chvíli nezapršelo, a hned s kanystry museli chodit na náves k cisterně. „Piva je tady určitě více než vody,“ povzdychnul si před dvěma roky obyvatel Lukavce Oldřich Kuděla, když po dvou týdnech bez deště stál nad zcela vyschlou studnou.

Fulnek se proto spojil se sousedním Bílovcem a společně uspěli v žádosti o nezbytné dotace. Včera pak spustili provoz nového vodovodu.

Snaha o zavedení pitné vody byla řadu let marná „Situace v Bravinném mne tížila od nástupu na místo starostky v roce 1998. Bohužel dlouho se nedařilo zařídit dotace a opět se potvrdilo, že mnohem větší šance jsou při spojení více měst,“ potvrdila starostka Bílovce Sylva Kováčiková.

Zatímco ve fulneckých Lukavci a Jílovci scházelo vodovodní potrubí úplně, v Bravinném sice vodovod měli, ale jen málokdy voda splňovala hygienické normy.

Místní vrt funguje od padesátých let minulého století. „Jenže tlak byl slabý, takže stejně byly občas zapotřebí cisterny,“ uvedl Miloslav Kostka z Bravinného. „Voda navíc byla často závadná,“ doplnila starostka.

Když se města spojila, byla přístupnější ministerstva a kývly i Severomoravské vodovody a kanalizace. Na akci v hodnotě necelých 36 milionů korun nakonec poslalo padesát procent částkyministerstvo zemědělství, dalších deset procent přidal krajský úřad.

„To byla velká pomoc, sami bychom vše finančně zřejmě nezvládli,“ podotkl starosta Fulneku Josef Dubec a s bíloveckou kolegyní se shodl, že by obdobné sdružení měst využili i v jiných projektech.

V Bravinném už nový vodovodní přivaděč využívají. „Je to splněný sen mnoha generací občanů Bravinného a osady Nové Dvory,“ těšil se Kostka.

V Lukavci a v Jílovci si lidé musejí za své prostředky zařídit přípojky. „Zájem je veliký, nemám strach, že by lidé vodovod nevyužili,“ řekl starosta Dubec.

Někteří občané se ale obávají, na kolik je přípojky přijdou. Podle vzdáleností od hlavního přivaděče může jít o deset tisíc, ale také prý až o sto tisíc korun. „Snad se ještě s radními domluvíme, jestli by nejvzdálenějším lidem finančně nepomohli. Každopádně se ale všem hodně uleví. Lukavec už nezůstane bez vody!“ radoval se Aleš Ohnheiser.

(Zdroj:JOSEF GABZDYL, http://zpravy.idnes.cz/mfdnes.asp?v=300&r=mfsevermorava&c=1109343)