Článek: Biskup František Lobkowicz se zúčastnil poprvé Jízdy kolem osení v Lukavci u Fulneku

LUKAVEC / 18:45, 12. 04. 2009

Biskup ostravsko-opavské diecéze František Lobkowicz se v neděli odpoledne zúčastnil poprvé Jízdy kolem osení v Lukavci u Fulneku na Novojičínsku. Jsem rád, jel jsem čtyřicátou jízdu, řekl agentuře Mediafax vedoucí jezdec, místní kostelník a fulnecký zastupitel za KDU-ČSL, 59letý Václav David.

Jízda kolem osení je starý náboženský sedlácký obyčej. Kromě Lukavce ji o velikonoční neděli odpoledne jezdí, jako symbol vzkříšení Ježíše Krista a příchod jara, jen ve dvou lužicko-srbských obcích v Německu.

„Jezdí se od středověku, jen píseň, kterou zpíváme, pochází z patnáctého století. Já začal v sedmnácti v roce 1967 a dvakrát vynechal, jednou se nejelo pro velký sníh, jednou jsem byl nemocný. Biskup poobědval u mého bratra a na koně se těší,“ uvedl agentuře David před jízdou.

Při ní pětadvacet jezdců na koních, většinou z okolí Lukavce, objelo lukavecký kostel sv. Jana Křtitele a sv. Barbory. Pak za zvuku dechové hudby a zpěvu prastarého chorálu objeli pole, v obci pak místní políbili křížek v ruce vedoucího jezdce a ten přijal od nich peníze na jízdu a kostel i s ostatními nachystané občerstvení paní domu.

(Zdroj:http://www.mediafax.cz/regiony/2852506-Biskup-Frantisek-Lobkowicz-se-zucastnil-poprve-Jizdy-kolem-oseni-v-Lukavci-u-Fulneku, 12.4.2009)