Zpráva: V Lukavci se jela jízda kolem osení. Tradici udržují už 400 let!

Prastarým zvykem zvaným Jízda kolem osení, který má zajistit úrodu polím, přivítali v neděli odpoledne jaro v Lukavci poblíž Fulneku na Novojičínsku.

Kořeny této tradice, kdy muži ve svátečních oblecích projíždějí na koních vesnicí, kolem kostela, hřbitova a po zdejších polích, aby uctili zmrtvýchvstání Ježíše Krista a požehnali úrodě na polích, sahají už do doby před bitvou na Bílé hoře. Jízda se koná vždy první dubnovou neděli přesně v jednu hodinu po poledni.

Čtyři sta let starý zvyk nepřerušily ani žádné války, kam až údaje zdejších pamětníků a jejich předků sahají, jelo se za jakýchkoli okolností. Pouze v roce 1977 se jedinkrát stalo, že jízdu zmařila sněhová bouře, když během několika hodin napadlo třičtvrtě metru sněhu.

„Jízdu kolem osení jedu letos po jednačtyřicáté. Předtím ji jezdil můj otec i jeho otec, pro každého účastníka je to veliká čest. Bez jízdy si tady Velikonoce neumíme představit,“ říká Václav David, který už mnoho let jezdí v čele průvodu.

„Kdysi se jezdily dva průvody. Při východu slunce jezdívali ženatí chlapi, svobodní muži jeli v jednu hodinu odpoledne. Pak se to ale sloučilo v jednu jízdu. Ženatí se však od svobodných mužů dají rozeznat stále. Svobodní si přivazují na koně bílé pentle, ženatí pestrobarevné,“ dodává Václav David, který při průjezdu vesnicí jezdí v čele průvodu od chalupy k chalupě, kde už jsou očekáváni zdejšími obyvateli. Těm dá vedoucí jezdec políbit kříž a požehná jim, aby je provázelo v životě štěstí. Tradiční jízda trvá více než tři hodiny, a je zakončena velikonočním posezením.

Videoreportáž

(Zdroj:http://tn.nova.cz/zpravy/regionalni/v-lukavci-se-jela-jizda-kolem-oseni-tradici-udrzuji-uz-400-let.html)