Nadějov

Nadějov se říká neobydlené části blízko Lukavce, ve které se rozprostírají lesy i louky. Nadějov je velice rozsáhlý, táhne se od Hájku (od kaple Nejsvětější Trojice) téměř až po Gručovice. Protéká jím Nadějovský potok, který se vlévá do Gručovky.

Obrovská rozlehlost lesů umožňovala čilý tajný styk s evangelickými exulanty a s kazateli, za kterými docházelo obyvatelstvo fulnecka v době náboženské nesvobody. Zde se organizovala tajná kázání, která lidem dávala naději a víru v lepší život. Možná odtud název lesa “Nadějov”. Jedna z pověstí o Čertově kapli říká, že vrchnost chtěla stůj co stůj učinit konec těmto schůzkám tajných nekatolíků, a proto zde nechala postavit kapli, jejíž vznik byl podložen vymyšlenou zbožnou pověstí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Zdroj: www.taborlukavec.estranky.cz

Kapitolou samou o sobě jsou dětské tábory na louce Nadějov, ta se nachází v údolí, „přes kopec“ od Lukavce. Tábory na tomto místě mají dlouholetou tradici. Počátek táborů na Nadějově se datuje už do roku 1975, kdy si trojice nadšenců z Vratimova vyrazila do těchto míst na čundr a nalezla skvělé místo pro táborovou činnost.

Zprvu se veškeré táborové stavby jako kuchyň apod. stavěly každoročně nově, z přírodních materiálů – v prvních letech táborů pouze na jeden třítýdenní turnus, posléze i na dva třítýdenní turnusy.

Ubytování dětí na táborech je realizováno ve stanech s celodřevěnou podsadou, což táborům dodává neopakovatelný nádech přírody. Nedá se opomenout také to, že na táborové základně není elektřina, což zejména v dnešní době je pro děti z měst, které tráví prázdniny na některém z turnusů, jistá změna.

Určitý přelom přišel v roce 1980, kdy na louku byly dovezeny dvě stavební unimo buňky, které slouží jako zázemí pro zdravotníka a pro hospodáře, tyto buňky využívají táborníci dodnes. Postupem let se přidává i třetí turnus. Táborová základna se dále vyvíjí. V první polovině devadesátých let je zbudována pevná kuchyň, sklad (dílna) a zároveň vykopána studna na pitnou vodu. Táborům se tak ulehčuje fungování. Třítýdenním turnusům po pádu komunismu zazvonil zvonec, proto se turnusy rozdělují na čtyři dvoutýdenní.

Další milník v historii táborové základny přichází na sklonku devadesátých let, kdy je vystavěna i pevná jídelna. Celá základna je tak teď neměnná a na pevno postavená a slouží i pro víkendové táboření mimo táborovou sezónu.

Velkou paseku nadělaly na louce povodně v roce 1997, Nadějovský potok se vylel a tekl přes louku, vzal s sebou několik stanů a zapříčil, že voda ze studny na dlouhé roky poté už nebyla pitná. Děti na tehdejším prvním turnusu byly evakuovány do fulnecké hasičárny a velkou vodu přežily tam. Po povodních se děti, díky skvělé práci vedoucích, na tábor mohly vrátit a nemusely jet předčasně domů.

Každý rok se tábor staví pro čtyři dvoutýdenní turnusy. Tábory fungují od úplného počátku prázdnin až do jejich konce. Svá prázdninová dobrodružství zde prožívají děti z Vratimova, Frýdku-Místku, Ostravy, Budišova nad Budišovokou a děti z okolí těchto měst.

V roce 2010 se na louce prostřídaly tři turnusy (pro 4. se nenašel zájemce), které navštívilo celkově 87 dětí.

(Zdroj: Sepsáno ve spolupráci s Janem Kludkou, hlavním vedoucím I. turnusu tábora na louce Nadějov, 2010)

Zdroj: www.taborlukavec.estranky.cz

Související odkazy:

Tábor Lukavec u Fulneku

O táboru na facebooku

Vyprávění o tom, co všechno lze vyměnit za obyčejnou zápalku

Stránky o Lukavci, místní části Fulneku