Článek: Jízda kolem osení je v Lukavci tradicí

Fulnek-Lukavec – Když se řekne Lukavec a Velikonoce, každému na Fulnecku i v okolí se vybaví slovo Rajtování, nebo Jízda kolem osení. Prastarý zvyk v místní části Lukavce přetrvává od nepaměti.

Velikonoce bez Jízdy kolem osení si v Lukavci, místní části Fulneku dokáže představit už málokdo. Jízda kolem osení – tak se jmenuje prastarý zvyk, jehož kořeny sahají minimálně po dobu po bitvě na Bílé hoře. Podle starobylých záznamů ve fulnecké kronice ale město s pomocí jezdců kolem osení někdy krátce po bitvě na Bílé hoře odrazilo nájezdy nepřátel.

Dnes obcí projíždějí na koních jezdci ve svátečních oblecích doprovázení muzikanty a zvěstují zmrtvýchvstání Ježíše Krista a žehnají úrodu. V Lukavci se vždy shromáždí v areálu bývalého pivovaru, pak vyjedou ke kostelu, kde Jezdec kříže, jenž jede v čele průvodu, převezme kříž s postavou ukřižovaného Ježíše.

Lukavečtí jezdci přejedou přes pole na horní konec obce, odtud přejedou na Nové dvory a pak se vracejí zpátky do vesnice. Téměř u každé chalupy tyto zvěstovatele zmrtvýchvstání Krista očekávají lidé, z nichž mnozí kříž políbí. Rajtování, jak se také Jízdě kolem osení, říkalo, má přinést polím dobrou úrodu.

Odkdy přesně se tato tradice v Lukavci dodržuje, nikdo přesně neví, jisté je, že ji nepřerušila ani druhá světová válka, ani normalizační doba. „Jenom jednou, asi v sedmasedmdesátém roce napadlo tolik sněhu, že se nedalo jet,“ upřesnil Václav David, jenž letos pojede v čele Jízdy pojedenačtyřicáté.

Poselství převzal po svém otci. „To ještě jezdívali ženatí při východu slunce a svobodní v jednu hodinu odpoledne. Tata říkal, že už kdysi se jezdilo sloučeně a za války se to rozdělilo. Proč, to nevím. My jsme to pak taky sloučili, ale od kterého roku, to už si nepamatuji,“ uvedl již kdysi David.

Právě za něj doznala Jízda kolem osení několika změn. Začalo se zajíždět na Nové dvory, protože si odtud půjčovali koně a před pěti lety začali jezdit kolečko u kostela. „Jednak se ty koně dají lépe dohromady, a pak, tam vlastně vytváříme magický kruh, který symbolizuje nekonečno. Vlastně i celá trasa jízdy je do kruhu,“ poznamenal David.

Stejně, jako v jiných letech, jezdci vyrazí v neděli, což letos bude 4. dubna, na svou pouť ve 13.00 hodin. Po loňské premiéře přislíbil i letos účast biskup ostravsko-opavské diecéze František Lobkowitz. „Vypadá to letos zase dobře. Přihlásilo se nám už jedenadvacet koní. Tak snad to vyjde, jenom ať neprší,“ vyslovil úřání letošní šedesátník David.

(Zdroj:http://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/jizda-kolem-oseni-je-v-lukavci-tradici20100401.html)