Článek: IV. setkání čtyř Lukavců

100. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Lukavci u Hořic

Název Lukavec nesou shodou okolností čtyři obce v naší republice: Lukavec u Lovosic, Lukavec u Pacova, Lukavec u Fulneku a Lukavec u Hořic. V sobotu 1. července 2006 se jejich obyvatelé sejdou v Lukavci u Hořic, aby se pobavili, změřili své síly, vyměnili si zkušenosti, ještě více se poznali a také aby nepřerušili pěknou novou tradici, protože se jedná už o čtvrté setkání.

Všechno začalo neblahými povodněmi v srpnu 2002*), kdy Lukavec (u Hořic) pomohl finančně doslova z bláta Lukavci (u Lovosic), který byl zatopený. S pomocí přišly i další stejnojmenné obce. Když voda opadla a pominula nejdramatičtější situace, všechny čtyři Lukavce se dohodly, že v budoucnu budou v přátelských vztazích pokračovat — uskuteční se vzájemné návštěvy fotbalistů, hasičů a dalších, kteří si mají co říci. A tak v roce 2003 spatřilo světlo světa I. setkání čtyř Lukavců v Lukavci u Lovosic. To už bylo v lovosickém Lukavci veseleji — proběhlo fotbalové utkání mezi Lukavci, hasičská soutěž, folklórní vystoupení Lužických Srbů, kteří výrazně pomohli při záplavách, večer taneční zábava. Nejdůležitější byla však osobní setkání lidí — těch, kteří projevili solidaritu, i těch, kteří pomoc potřebovali.

II. setkání proběhlo v Lukavci u Pacova v létě 2004 a III. setkání v roce 2005 v Lukavci u Fulneku. Také při těchto akcích bojovali sportovci v několika disciplínách: požární útok a zásah, malá kopaná, nohejbal, soutěž ve střelbě a tradicí se stala soutěž o putovní pohár „Nejsilnější Lukavec“ (přetahování lanem). Hosté se v Lukavcích seznamovali s významnými památkami, lidovými zvyky i novějšími tradicemi.

Jaké bude IV. setkání 1. 7. 2006 v Lukavci u Hořic? Čím se naše obec pochlubí? Vždyť letos zároveň místní hasiči slaví 100 let existence dobrovolného hasičského sboru! Po slavnostním zahájení s programem čeká hosty turnaj v malé kopané, hasičské i netradiční soutěže, přehlídka historické hasičské techniky a boj „O nejsilnější Lukavec.“ Zajímavá bude určitě výstava k 100. výročí hasičského sboru v Lukavci, vystoupení dětského folklórního souboru Hořeňáček a večerní tancovačka s hudbou Na Ex Band. Pro dobrou náladu bude po celý den vyhrávat dechovka Hořičanka a country kapela Kabanos.

Na zajímavá místa Lukavce i obcí Dobeš a Černín zaveze unavené návštěvníky bryčka s koňským spřežením. Lze získat keramiku nebo trička se znakem Lukavce u Hořic, krajové pečivo — trubičky i modlitbičky. Hlavně lze získat nové přátele a upevnit přátelství z dřívějších setkání. Co si víc přát? Něco přece jen: Pěkné počasí a dobrou náladu!

Marie Nosková

Program:

9.30 Příjezd hostů
10.00 Slavnostní zahájení, zdravice starostů a hostů
Dechovka Hořičanka
10.30 Turnaj v malé kopané
Country kapela „Kabanos“
11. 00— 13.30 Výstava k 100. Výročí okolím hasičského sboru Lukavec u Hořic
Projížďky obcí a okolím hasičského sboru Lukavec u Hořic v jezdeckém zápřahu
11.00—13.30 Oběd v místní restauraci „Lucerna“
Prodej výtvarných upomínek
13.30—14.00 Vystoupení dětského folklórního souboru „Hořeňáček“
14.00—15.30 Soutěže hasičů
15.30—16.30 Netradiční soutěže klání „O nejsilnější Lukavec“
16.00—24.00 taneční zábava — hraje Na Ex Band
17.00 vyhodnocení soutěží a ukončení setkání

(Zdroj: http://www.horicko.cz/index.php?sekce=10&typ=C&clanek=2006)