Článek: II. setkání Lukavců

V sobotu 26. června vyráží z Lukavce autobus. Cíl cesty — 290 km vzdálený Lukavec u Pacova. Účel cesty — II. setkání Lukavců. Po kratší zastávce “U Devíti křížů” přijíždíme na místo setkání — do sportovního areálu v Lukavci u Pacova. Právě včas — v hodin je setkání slavnostně zahájeno Ing. Kubcem, starostou Lukavce. Setkání se účastní všechny obce Lukavec, a to pořádající Lukavec u Pacova, Lukavec u Lovosic, Lukavec u Hořic a náš Lukavec u Fulneku. Jako hosté se setkání účastní hejtman kraje Vysočina pan František Dohnal a senátor pan Milan Štěch.

Po zdravicích zástupců obcí a hostů je slavnostně vztyčena nová vlajka TJ Start Lukavec.

V kulturním programu vystupuje soubor písní a tanců TRNÁVKA. Po tomto slavnostním zahájení začínají sportovní souboje. Na hřiště nastupují naši fotbalisté a soupeřem je jim družstvo Lukavce u Hořic. Po pěkném výkonu vyhrávají naši 5:0 a postupují do finále. Z druhého zápasu postupují domácí fotbalisté Lukavce u Pacova. V průběhu těchto zápasů je zorganizována exkurze do místního dřevozpracujícího závodu. Je to podnik, který zaměstnává asi 500 pracovníků a jeho hlavní náplní je výroba dřevotřískových desek.

A už je tu doba oběda. V místní školní jídelně je připraven výborný řízeček s bramborem, okurkový salát a zákusek. Během oběda je možno si prohlédnout základní školu. Je to nová škola, která byla postavena nákladem 80 mil. Kč. Je opravdu nádherná a velice moderní. Školu navštěvuje 184 dětí z Lukavce a okolí. O její úrovni svědčí nejlépe slova jednoho školou povinného účastníka našeho zájezdu: “Tak kdybych chodil do takovéto školy, tak se snad začnu i učit”.

Cestou z oběda si prohlížíme obec. Je zde pěkné náměstí s kostelem a starou školou. Uprostřed náměstí stojí funkční kašna s vodotryskem. Dovídáme se, že Lukavec u Pacova má asi 1180 obyvatel. Cestou okolo parku vidíme zámeček, který však není veřejnosti přístupný, a vedle zámečku stojí opravený památník “Hříbek” s expozicí věnovanou českému básníkovi Antonínu Sovovi, který v Lukavci u Pacova působil. Opravený památník byl otevřen den před našim příjezdem 25. 6. 2004. Vcházíme dovnitř a po prohlídce památníku se zapisujeme do staré kroniky návštěvníků. A jsme zase zpět ve sportovním areálu, kde právě vrcholí exhibiční utkání mezi ženami TJ Start Lukavec a starou gardou TJ Veselá. Musíme konstatovat, že i ženy to s míčem dovedou.

Po tomto utkání předvádějí své umění hasičské sbory jednotlivých obcí. Jak muži, tak i ženy. Náš Lukavec vyslal do soutěže pouze muže. Tento tým však svým výkonem nadchl všechny přítomné diváky a po zásluze zvítězil. V soutěži, kde se časy jednotlivých sborů pohybovaly v rozmezí 30 až 40 sekund, předvedli naši hasiči útok, který trval jen 19 vteřin. Po právu tak sklidili velký potlesk diváků.

K finále turnaje v kopané nastupují borci Lukavce u Pacova a Lukavce u Fulneku. Z tohoto utkání po poločase, kdy prohráváme 0:1, nakonec odcházíme poraženi 0:4. Prohráváme sice, ale je třeba říci, že s mužstvem, které hraje oficiální soutěž, a to I. A třídu. Naši hoši se ve složení, v jakém hráli, potkali na hřišti poprvé a někteří hráli velký fotbal vůbec poprvé v životě. Takže i našemu mužstvu patří čest a uznání.

Je potřeba ještě říci, že na místním podiu se střídaly v průběhu celého dne tři místní hudební soubory — dechovka, taneční hudba a pro mladší účastníky atraktivní rocková skupina. Každý z účastníků dostal zdarma od pořadatelů lístky na oběd, občerstvení (párek, pivo a kávu nebo limo).

S blížícím se večerem byly vyhodnoceny sportovní a hasičské soutěže a v 18:30 hodin bylo starostou Lukavce u Pacova
II. setkání Lukavců slavnostně ukončeno. Ještě než vyrážíme domů, směr Lukavec u Fulneku, tiskneme si ruku s novými přáteli a kamarády. Tradice, která začala vlastně na základě neblaze známých povodní v roce 1997 a 2002, se dále krásně rozvíjí. Máváme z autobusu svým známým a všech 49 účastníků zájezdu již přemýšlí o III. setkání Lukavců, které se uskuteční 25. 6. 2005 u nás, v Lukavci u Fulneku.

Závěrem musíme ještě vyřídit pozdrav všem občanům Lukavce od ostatních Lukavjáků, kteří se setkání zúčastnili. Za rok v Lukavci u Fulneku “Na shledanou!”

Občanský aktiv Lukavec děkuje vedení Města Fulneku za proplacení dopravy na II. setkání Lukavců a panu Petru Sokolovi za přepravu hasičské techniky na toto setkání.

(Zdroj: Fulnecký zpravodaj, srpen 2004, autor článku Aleš Ohnheiser občanský aktiv Lukavec )