Článek: I. setkání obcí Lukavec

Je sobota 5. července ráno a zástupci obce Lukavec – Karel Maleňák, Jiří Pavera, Vojmír Satke a Aleš Ohnheiser se vydávají na 430 kilometrů dlouhou cestu do Lukavce u Lovosic. Právě tam se totiž koná první setkání obcí nesoucích název Lukavec. Na místo setkání přijíždíme v 8:30 hodin. Oficiální začátek je naplánován na 10:00 hodin, a tak máme čas si prohlédnout Lukavec u Lovosic pěkně zblízka.

Po loňských záplavách zde již mnoho památek není. Jen při podrobnějším zkoumání je vidět na fasádách domů značky, do jaké výšky se dostala voda. Vesnice je velká asi jako náš Lukavec a má 328 obyvatel. Vesnice má vlastní obecní úřad a starostou je pan Josef Hlaváček. Slavnostní začátek se koná na místním fotbalovém hřišti. Setkání se účastní všechny obce Lukavec – a to Lukavec u Pacova, Lukavec u Hořic, Lukavec u Lovosic a náš Lukavec u Fulneku. Jako hosté jsou zde zástupci obce Podsedlice, Lužičtí Srbové a pan poslanec Kopecký (ČSSD). Po krátké zdravici jednotlivých obcí a hostů začíná program.

Na fotbalovém hřišti se koná turnaj v kopané a na místmím hasičském cvičišti probíhá soutěžní klání hasičů. Těchto soutěží se ale neúčastní Lukavec u Fulneku, z důvodu kolize termínů akcí. V Lukavci totiž zrovna 5. 7. probíhá další ročník populární hasičské soutěže „Lukavecká terénní vlna“ a účast na dvou soutěžích není možná. V přestávkách mezi jednotlivými soutěžemi nám ukazjí své umění tři mladí motocykloví závodníci ve šlapačkových soutěžích. A že toho umí opravdu hodně. A jak na správném setkání bývá zvykem, obě soutěže vyhráli domácí borci z Lukavce u Lovosic. Pro všechny účastníky je připraveno bohaté občerstvení. Všude hraje hudba a po ukončení soutěží vystupuje pěvecký soubor Lužických Srbů se svým programem. Na závěr celého setkání probíhá taneční zábava, které se však neúčastníme, jelikož jsme již na cestě domů. Ještě před odjezdem se však domlouvá další setkání obcí Lukavec.

Zajčínající tradice se všem zúčastněním líbí, a proto je termín dalšího II. setkání stanoven na 26. 6. 2004 a setkáváme se v Lukavci u Pacova. Tam již bude Lukavec u Fulneku v hojnějším zastoupení a zúčastní se všech plánovaných soutěží.

Závěrem musíme ještě vyřídit pozdrav všem občanům Lukavce od ostatních „Lukavjáků“ z Čech. Náš dík patří také panu starostovi Fulneku za zapůjčení služebního auta. První setkání obcí Lukavec je za námi. Líbilo se nám a již teď plánujeme naši účast na příštím, druhém setkání Lukavců v Lukavci u Pacova.

(Zdroj: Fulnecký zpravodaj, č. 8, srpen 2003, autor článku Aleš Ohnheiser)